Nejhlubší jeskyně světa Veryovkina leží v Abcházii a má dosud změřenou hloubku 2 212 m. V srpnu letošního roku se do ní opět vydali členové moskevského speleologického klubu Perovo a čekalo je v ní velmi nepříjemné překvapení. V hloubce 1 100 metrů našli tělo mrtvé člověka, který evidentně podle oblečení a výstroje nebyl speleolog.
Tělo viselo na laně na dvou jumarech. Jak bylo později zjištěno, viselo tam od listopadu 2020!
Speleologové okamžitě zrušili svoji expedici a zorganizovali záchrannou expedici, ke které přizvali i dobrovolné speleologické záchranáře ruského speleologického svazu za účelem dopravení těla na povrch.
Jak bylo později zjištěno, jednalo se o 37 letého vysokohorského turistu Sergeje Kozjejeva ze Soči, který měl výborné horolezecké dovednosti a který do hor většinou chodil sám.
Existuje několik verzí, co se mu mohlo stát. Nejpravděpodobnější je ta, že měl sice odvahu do jeskyně sám sestoupit, ale neměl dostatek lezeckých zkušeností a nedokázal se sám z tak těžké jeskyně dostat zpět. Navíc v této části jeskyně teče voda, teplota dosahuje pouhé 4° C a tak byl zřejmě i podchlazený. Měl na sobě maskáčový oděv a trekingové boty.
V hloubce -380 m nechal svůj první transportní vak a pokračoval do hloubky -600 m, kde se nacházel bivak s jídlem a poté pokračoval až do hloubky -1 100 m, kde jeho cesta skončila. Dle informací speleologů mohl přežít v jeskyni zhruba týden.
To, že se na takové místo vydal zcela sám s jasným záměrem do jeskyně sestoupit, bylo objasněno z nalezených souborů v jeho telefonu. K této akci se chystal zhruba rok. Měl stažené nákresy jeskyně a věděl, ve kterých místech byla vystrojená.
Jeskyně má složitý terén a dostat tělo z takové hloubky znamená mít s takovým transportem obrovské zkušenosti a především obrovskou psychickou odolnost. „Záchranná“ akce trvala 5 dnů. Tělo po takové době drželo pohromadě jen díky oblečení a výstroji.
Z níže uvedených zdrojů přeložila Petra Holubcová.
Zdroje: