Pojďte s námi do jeskyně – vernisáž výstavy a křest knihy

Dne 6. října 2009 proběhla vernisáž výstavy Pojďte s námi do jeskyně a současně se odehrál křest
knihy Podzemí neznámé, obrazové publikace mapující úspěchy
organizovaných speleologů v posledních třech dekádách. Výstava
byla uspořádána k příležitosti 30. výročí vzniku České speleologické společnosti a 40. výročí objevu Amatérské jeskyně. Akce proběhla v hlavní budově Národního muzea na Václavském náměstí v Praze.

Ke vstupu bylo zapotřebí uniformovaným uvaděčům předložit písemnou pozvánku, což skýtalo vzhledem k spolehlivosti pošty  možnost "ulovit" před vstupem zkroušenou studentku geologie coby partnerku a pomoci jí dovnitř. Zahajovací ceremonie proběhla na hlavním schodišti budovy muzea, na kterém se sešlo asi 170 hostů.

 

Za hudebního doprovodu kytarového dívčího dua pak prohovořil jako jeden z autorů výstavy Zdeněk Motyčka a jako komisař výstavy pak Boris Ekrt. Dva prameny lana, od počátku akce visící ze světlíku přímo na scénu, vrtaly po dobu dalších proslovů všem přítomným. A to až do chvíle, kdy po nich sestoupila dvojice speleologů oděných v overalech a přilbách. Předseda pak vyzdvihnul význam pevné přílby a záložního světla. Vysvětlil účastníkům vernisáže, že použitá efektivní technika se nazývá speleoalpinismus, protože má něco společného s horolezectvím. 

   

Z lezcova pytle a brašny lezkyně pak předseda vyjmul láhev šampaňského a knihu k pokřtění. O původním záměru, skutečném průběhu zpracování a zvláštnostech této publikace pak pohovořil doktor Radko Tásler. Mimo jiné řekl také pěknou větu, že :"dobrou knihu není třeba představovat, protože dobrá kniha se představí sama". 

Samotná výstava byla umístěna v přízemním sále Hollarea a byla tvořena vitrína vitrínami obklopujícími obvodové zdi sálu a překližkovým kokpitem "jeskyně" vyplňujícím střed prostoru. Vitríny jsou komponovány jako třírozměrné exponáty s doprovodným textem a ilustračními fotografiemi na zadním panelu. Záběr je od historie objevování přes ukázky historické výstroje, speciální náčiní pro disciplíny související se speleologií (mapérská, fotografická, lezecká nádobíčka) až po ukázky vzorků z mineralogie a geologie. Prezentována je také Speleologická záchranná služba a významné úspěchy českých speleologů v zahraničí. 

Umělá jeskyně, v Českém rozhlase označovaná za jádro výstavy, je ve skutečnosti něčím trochu jiným. Spíše se jedná o černě natřený labyrint z dřevotřískových desek s lomenými plochami. V něm je vytvořen menší promítací sál, kde je velkoplošná obrazovka s projekcí speleologických filmů. Na stěnách této "jeskyně" se pak nacházejí otázky tvořící soutěž pro návštěvníky.

Jako zlatý hřeb večera byl otevřen raut v honosném sále Pantheonu. Do něj dorazila již jen přibližně polovina z původního množství návštěvníků a obrovský raut (údajně v hodnotě 60 tisíc korun) vypadal opravdu k nesnězení.

Výstava potrvá do  31. ledna 2010 a členové ČSS mohou po předložení průkazu využít slevu 50 procent na vstupném. Kniha by měla vstoupit na trh nejpozději do půli října.

 

Krátké video s předsednickým úvodníkem  naleznete naadrese www.youtube.com/watch?v=kbUPpdMHoWs

fotografie pak v galerii na picasaweb.google.cz/fotokrtek/PojdteSNamiDoJeskyne#5389831414298374290

 

autor: krtek