Na školení ve Sloupu během Speleofóra zaznamenala značný zájem samoblokující brzda Cinch americké firmy Trango, primárně určená k jištění, kterou si moravský Kocour přivezl ze zahraničí. Je to šikovná věcička, která se velice hodí například k sebejištění při pohybu na žebřících, protože se volně pohybuje po laně oběma směry a teprve při pádu se zakousne. Dále umožňuje po pádu plynulé slanění. Dále může sloužit k nastavení délky odsedáváku, jako samoblokující kladka pro spouštění břemen, jako jistítko při sólolezení s lanem upevněným na vrcholu. Dneska jsem zjistil, že už asi dva roky toto jistítko prodává firma Hudy za cca 2000 korun. Dnes mi psal kamarád, že v akci ji Hudy má za cca 1500 Kč.
Dále měl Kocour ve svém vybavení zachycovač pádu Yates Rocker, který se také dá skvěle použít na sebejištění, protože má podobné vlastnosti jako Cinch, jen neumožňuje slanění po pádu do lana. Je potřeba ho nadlehčit a tím zcela odblokovat. Má však výrazně nižší váhu. Při hledání na netu jsem zjistil, že tento samý blokant vyrábí za cenu cca 1400 korun Singing Rock pod názvem Locker s primárním určením pro práce ve výškách.
Za zmínku ještě stojí na podobném principu jako Locker fungující blokant Užba z Ruska, který se dá zřejmě občas koupit v některých prodejnách Hudy.
Všechny tyhle udělátka se dají zkouknout na stránkách Garryho Storicka, která je však v angličtině, ale za shlédnutí opravdu stojí. Hned nahoře strany je vyhledávání.
storrick.cnchost.com/VerticalDevicesPage/VerticalHome.shtml
Děkuju Kocourovi za předvedení obou udělátek
Pavel
autor: admin1