Speleofórumácký víkend

čelba
Jelikož jsem z civilizace do Krasu utekl v pátek před obědem, rozhodl jsem se, že se zastavím prvně do Holštejna na oběd. Na místě zjišťuji, že nejsem jediný, kdo dostal obdobný nápad, protože stejným směrem jde i Dušan z Myotisu. Tak usedáváme u jednoho stolu a rozebíráme u oběda co se kde stalo a co je nového. Po jídle se vydáváme každý svou cestou. Dušan pomalu do Sloupu na Speleofórum a já na Michálku. Na Michálce je již Milan a Aneta. Kde jsme se motali asi do sedmé a pak jsme vyrazili taky na Speleofórum do Sloupa. 

Jelikož Speleofórum bylo letos moje první nemohu hodnotit jeho kvalitu, ale každopádně mohu říct, že z mého pohledu to bylo výborná akce, protože jsem potkal kamarády, poznal nové lidi, načerpal nové informace, poradil jsem druhým jak vylepšit výzkum (sice jsem nepřišel s ničím novým a někteří se s tou technologii setkali na jiné lokalitě, ale vtipné je, že je nenapadlo tuto technologii použít v lokalitě své (přece když už jdu někam pomáhat nebo očumovat jeskyni tak to přece není proto, abych pomáhal nebo očumoval jeskyni, ale hlavně abych ošpionil nějaké nové technologie, které se mi mohou hodit na mé lokalitě 😀 ).

Co se týče příspěvků na Speleofóru tak mne se nejvíc líbil dokument Hľadači tieňa a Zajatci podzemia. Každopádně každý příspěvek měl co do sebe a i když třeba neměl profi prezentaci jako tyto dva slovenské dokumenty, znamenají hromadu tvrdé dřiny a tak je celkem nesnadné jednoznačně říct, který z nich byl nejlepší.

V sobotu večer jsme si udělali ještě výpravu k Sloupským, kde mi Matouš udělal přednášku o Šachtě za Evropou a Indií a Aleš nám ukázal, kde jaká díra se dá prolézt.

speleologie/mikrospeleogie
   Foto: Speleologie versus mikrospeleologie.

Speleofórum zakončuji něco po třetí ráno v neděli, když se motám po turistické značce ve tmě bez světla ze Sloupu do Holštejna, cestou kterou jsem ještě nešel. Když jsem si uvědomil, že je to pěkně blbý nápad už se mi nechtělo vracet na silnici. Ještě teď se divím, že jsem to trefil bez problémů.

V vstávám něco po osmé a po krátkém motání jsem skočil na Dagmaru a domluvit se s Matoušem na exkurzi. Původně jsem byl přihlášený na exkurzi do Nové Rasovny, ale kvůli velké vodě byla exkurze zrušena. Tak jsem hledal nějakou alternativu a vybral jsem si  Sondu pod Jedničkou, která je pracoviště MSK Holštejn. Protože jsem vsadil na díru, která je blízko. Navíc tam byl napsaný i Matouš a tak jsem doufal, že ví do čeho jde.

Po domluvě s Matoušem jsem se vrátil posnídat na Michálku. Před půl desátou došel Matouš a tak jsme vyrazili do Holštejna k hospodě, kde byl sraz. Na místě jsme řešili chvilku jestli jsme na místě první nebo poslední, ale nakonec jsme zjistili, že máme ještě pět minut čas. Na místě zjišťuji, že mne asi na vždy opustil můj věrný foťák, který v Dagmaře dostal fatální ránu, ale ještě dobrý půl roku fungoval. Tímto mu děkuji za jeho věrné služby a za to že mi byl dobrým parťákem na  cestách jak po povrchu, tak v podzemí. Měj se krásně v elektronickém nebi.

Kolem desáté doráží druhá část účastníků exkurze a krátce na to přicházejí průvodci z MSK Holštejn. Při mém spatřením jsem byl zasypán otázkami jakpakto nemakám na Vymodlený. Krátce po desáté jsme vyrazili k  a pak jsme vyrazili k Sondě pod Jedničkou. První jsme šli k Jedničce, která je nad Sondou pod Jedničkou, kde nám Mraza představil historii bádání v této lokalitě a ukázal mapu. Pak jsme zalezli do Sondy pod Jedničkou. Každopádně pod názvem Sonda pod Jedničkou by člověk čekal nějakou obyčejnou díru a když jsme to prolézali s Matoušem a obdivovali jsme jedinečnost této jeskyně uznali jsme, že jsme si vybrali ideální místo pro exkurzi. Škoda jen, že jsme se nedostali všude, protože v některých místech nás zastavila voda.

Kolem desáté doráží druhá část účastníků exkurze a krátce na to přicházejí průvodci z MSK Holštejn. Při mém spatřením jsem byl zasypán otázkami jakpakto nemakám na Vymodlený a krátce po desáté jsme vyrazili k Sondě pod Jedničkou. První jsme šli k Jedničce, která je nad Sondou pod Jedničkou, kde nám Mráza představil historii bádání v této lokalitě a ukázal mapu. Pak jsme zalezli do Sondy pod Jedničkou. Každopádně pod názvem Sonda pod Jedničkou by člověk čekal nějakou obyčejnou díru a když jsme to prolézali s Matoušem a obdivovali jsme jedinečnost této jeskyně uznali jsme, že jsme si vybrali ideální místo pro exkurzi. Škoda jen, že jsme se nedostali všude, protože v některých místech nás zastavila voda.

Po vylezení ze Sondy jsme vyrazili ještě k závrtu č. 3 V Sýčkách, kde minulý víkend tekla voda. Na místě zjišťujeme, že po vodě není ani památka a tak někteří ještě lezou do se podívat do závrtu. Mne už se nechtělo, protože jsem toho měl za víkend plné brýle. 🙂

Po vysondování Závrtu č. 3 jdeme zpět do Holštejna, kde se loučíme a jdeme na Vymodlenou, kde není ani noha ani ruka a tak pokračujeme na Michálku. Kde jsme si dali oběd a Matouš a Milan šel bádat do Vymodlené a já si dávám šlofíka na sluníčku, ale nakonec jsem se rozhodl, že zalezu do Vymodlené, kde se opět kopalo pod stropním korýtkem/ Trativod č. 2. za mé účasti se povedlo naplnit jedno kolečko, vytěžit několik vodou vymletých kamenů z trativodu. Dostáváme se do hloubky, kde snad nejsou žádné prosintrované hlíny, ale pokud tam nejsou ukáže až se odtěží několik kubíků materiálů.

Každopádně se dá říct, že v trativodu mohu vzpřímeně stát. Po akci jsme vyrazili do Holštejna na večeři, ale
zjišťujeme, že už nevaří a tak jedeme k Němcům, kde večeříme. 

_______________________

Ještě pár odkazů k víkendu:         

Vymodlená:        
:: vymodlena2.webnode ::

………………………………………………………..          

Zápis pracovek na Vymodlené (Z.O. Moravský Kras):        
:: zo620mk.webnode ::

………………………………………………………..          

Matoušův report z víkendu:

:: jeskynar.cz/dagmar/ ::

………………………………………………………..          

MSK Holštejn:
:: mskholstejn.eu ::

………………………………………………………..          

Sonda pod Jedničkou (MSK Holštejn):
:: mskholstejn.eu ::

……………………………………………………….. 

Fotoalbum Sonda pod Jedničkou (MSK Holštejn):
:: mskholstejn.eu ::

………………………………………………………..         

Závrt č. 3 (MSK Holštejn):
:: mskholstejn.eu ::

………………………………………………………..         

Foroalbum Závrt č. 3 (MSK Holštejn):
:: mskholstejn.eu ::

………………………………………………………..   

 

_______________________     

autor: lblazek