Relaxační víkend (29.4.–1.5.2011)

Exkurze v Býčí skálePo Velikonocích, které byly využity k jarnímu úklidu základny, přišel další víkend, kdy jsme byli v krasu, ale opět se nebádalo. Na vině byla konference Speleofórum pořádaná již tradičně ve Sloupu. Tak jsem alespoň v pátek zkontroloval propadání V Jedlích, potok odtéká 1. ponorem, sonda v Mlháči beze změn. Sobotní program byl nabitý – zkouknout většinu přednášek, prohlídnout postery, stolky s jeskyňářským matrošem i literaturou a navíc poklábosit s ostatními kolegy. Zábava na celý den.

Z přednášek nás nejvíce lákaly lokality nacházející se v našem krasu, tedy Okrouhlík a dobývání Dómu ticha, z odbornějších prezentací bylo velice zajímavé pojednání o kyvadle v jeskyni 13C a gravimetrické ověřování průběhu jeskyně VDV. Jinak shrnutí jubilejního Speleofóra sepsal jeden z pořadatelů, udělená ocenění jsou na speleo.cz.

Ne všichni Dagmaráci se setkání ve Sloupu zúčastnili, část osazenstva strávila den na základně a probíhalo zaučování začátečníků do jednolanové techniky. Zkrátka v sobotu na bádání nebyl čas.

V neděli jsme se rozhodli pokračovat v tradici Speleofóra a udělali jsme si neoficiální exkurzi do Býčí skály, zejména pro naši nejmladší generaci. Protože se blíží dny otevřených dveří, měli jsme možnost si prostory BS prohlídnout krásně nasvícené elektrickým osvětlením. Na závěr jsme se podívali s Eternitem do Májové jeskyně. Díky pracovnímu nasazení kolegů z Býčiny se časem určitě podíváme i do Dómu ticha:-) Touto exkurzí jsme ukončili odpočinkový víkend, příště nás čeká zase bádání.

autor: lblazek