Náročný Rumbálový víkend (21.–23.2.2014)

Propast pod Kaplí - dnoHned po příjezdu do krasu jsme se museli vypořádat se zákeřným spiknutím, dovolenou si totiž vzali jak U Němců, tak Pod hradem, v důsledku čehož jsme se dost nachodili krasovými žleby. Nakonec vše dobře dopadlo a večer jsme zakončili na základně u kytar (ani nepamatuji, kdy se tu naposled sešly 4 kytary) a u již zaběhlého koštu domácích vín všeho druhu. Zkrátka bylo potřeba pořádně naladit formu na nadcházející dva náročné dny.

V sobotu vše začalo ranní návštěvou Jedelského propadání a zjištěním, že potok neustále teče v plné síle. Poté přichází hlavní bod programu – bádání v jeskyni Dagmar v Propasti pod Kaplí. Propast pod Kaplí se nám nenápadně rozdělila na 2 pracoviště – plazivku (ubíhající neznámo kam) a samotné dno (pokračování ve směru tektonické poruchy, na které je propast utvořena). Dnes jsme se věnovali dnu propasti, jeho rozšiřování a prohlubování. Na práci nás bylo 6, takže dokonalý počet. Rozšiřujeme pracovní prostor u dna, odkopáváme hlínu a postupně obnažujeme skalní stěny. Hlína je poměrně kyprá, jen v jediném místě pod stropem je prosintrovaná a mimořádně tvrdá. Ve dně vyhrabáváme mezi velkými kameny písčitou hlínu a opět se nám pod nohama objevují mezi kameny další volné škvíry, no vypadá to velice zajímavě. A k tomu nám do zad fučí průvan z plazivky.

Po splnění pracovních "povinností" se jdeme na Liborovo pozvání kouknout do Vymodlené, taková odměna pro ty, kdo dnes mákli v Dagmaře a ve Vymodlené ještě nebyli. A posléze k tomu přidáváme i návštěvu jeskyně Michalky. Poslední dnes navštívenou lokalitou byl kulturák v Ostrově a v něm se konající Speleorumbál, který se pro nás stal již tradiční akcí. Letos jsme dorazili v rekordním počtu 15 osob. To už by si příště snad zasloužilo od pořadatelů nějakou množstevní slevu (třeba na rum), co?

Po další náročné noci si užíváme nedělní dopoledne venku u ohně, slunko svítí, je krásná dubnová neděle, hodnotíme včerejší den. Na základně je nezvykle přelidněno a než se všichni postupně pobalí a vypakují, máme čas na další činnost v Dagmaře. Sestupujeme s Jarynem do Propasti pod Kaplí, s sebou si odmotáváme klubko prodlužovaček pro vrtačku a dole v propasti pak porcujeme kamenné bloky trčící ze dna. A dojde i na kameny ve dně plazivky, díky kterým tu další prolongace na chvíli ustala. Dílo se nám daří lépe, než jsme sami čekali, a tak jsou všechny velké kameny a bloky postupně přeměněny v hromadu kamení. Po skončení je už pozdě odpoledne, takže k odklizení kamení nedošlo. Musíme sbalit vercajk a prodlužovačky, vše vynést na povrch a propustit povrchovou hlídku. Cestou z krasu pak ještě krátké občerstvení na Holštejně a ujíždíme na sever k domovu.

Dík všem zúčastněným, víkend byl fakt super! Až se při příští akci kameny odtěží, bude možné se dále zahlubovat a hlavně postoupit v průvanové plazivce!!

autor: lukas