Jarní bádání, aneb mediální krasovíkend

S plynoucím časem nám mizí různé historické epochy. V propadlišti dějin zmizelo období Devonu, kdy se začal vytvářet náš milovaný kras. Skoro v zapomění je i období Bádenské záplavy, začínají nám umírat pamětníci, vzpomínající na časy, kdy Noe stavěl svoji Archu. Pleistocénní zvířata už o sobě dávají vědět jen svými kostmi v sedimentech se nacházejících. V podobné rychlosti se nám překotila nedělní noc třináctého letošního týdne do pondělí týdne čtrnáctého, a nám tím začal další krasotýden.

Souhrou různých náhod se mě uplynulý týden podařilo navštívit kras vícekrát, než jen v posledním období pravidelný víkend. Moje první krasonávštěva se odehrála hned v inkiminované pondělí. Tradiční Speleosedánek byl protentokrát zrušen, pořádající skupina DoubleZuzka odpočívala po proběhlém Speleo RUMbálu. I v práci se mě podařilo skončit dřív. Odjel jsem proto v odpoledních hodinách do Josefovského údolí, kde jsem si v jeskyni zkontroloval situaci na pracovišti a provedl přípravné práce na další z plánovaných akcí.

Tato proběhla hned ve středu. Do nejvyšších míst Odporného komínu, na vlastní čelbu, jsme se vysoukali společně s naší novou jeskyňářkou Maruškou. Tato sice v krasu funguje velice krátce, ale svou aktivitou hravě strčí do kapsy mnoho jiných, zkušených a zasloužilých jeskyňářů. Sice neovládá intriky a pomluvy, ale dokáže se už pohybovat na laně, ve vertikálních úžinách a jiných úskalích toho našeho blátokoníčku. Doufejme, že jí to zůstane a tím doplní tu malou hrstečku aktivně fungujících badatelů.

V zaběhlém postupu jsme opět přeskládali něco nově vyplavených kamínků a další materiál připravili k transportu do Černého moře. Ve stejný čas, kdy my jsme se plácali v blatíčku Odporňáku, plácal se v blatíčku Studny Předseda. Logistické zabezpečení v podobě ovládání potřebných čerpadel mu zajišťovala Boženka. Oba dva svou přítomností v jeskyni zajišťovali mě s Hastrmánkem bezpečnostní hlídku. Na to, že se jednalo o relativně krátkou mezivíkendovou akci, se podařilo udělat hodně práce. My jsme opět pokročili k plánovanému spojení s HMŠ, případně dalším, zatím jen naplánovaným objevům 🙂 , Předseda, za podpory Boženky postoupil o pár metrů vstříc objevům jiným, a hlavně se mu podařilo zvětšit profil chodeb již známých, takže i jeskyňáři většího vzrůstu se nemusí bát pracoviště navštívit.

Další prodlužování systému BS – Rudické propadání probíhalo následující celý víkend. Do údolí duchů jsme se začali hromadně sjíždět od pátečního odpoledne. Tento den byl pro nás jedním z těch lepších. Díky poruše na ČOV ve Křtinách nám bylo po dohodě s ADAVAKem dovoleno odstranit z jeskyně více sedimentů, než za běžné situace. Proto Jirka Kukla , který dorazil nejdřív ,zapnul hned po svém příjezdu plavící čerpadlo a tím spláchnul všechen připravený materiál ze středeční akce. S příchodem tmy jsme se na toto oblíbené pracoviště vydali znovu. Já, Kuklič a Maruška jsme nejprve provedli instalaci ovládání čerpadla až na vlastní čelbu a následně spustili první řízenou hydrotěžbu v těchto místech. I přesto, že v těchto výškách pracujem s polovičním tlakem, podařilo se nám odstranit velké množství materiálu.

Sobotní den jsem pracovní akce vynechal. Díky drobnému poranění oka při páteční hydrotěžbě jsem část dne strávil na Blanenské poliklinice, část dne odpočínkem. Do jeskyně jsem vyrazil až ve večerních hodinách. Společně s Francim a Maruškou jsme navštívili CHSV. Účelem této akce byl odběr sedimentů z nejvyšších míst této velice zajímavé chodby k jejich srovnání se sedimenty z jiných oblastí, o nichž se ve světle nových poznatků domníváme, že by mohly vzájemně komunikovat.

Nelenošili však všichni. Kolbi začal pracovat na znovuzprovoznění osvětlení před blížícími se DOD, další skupinka v čele s Předsedou a Dejvem konali další postupy ve Studni. Celý den byl navíc zpestřen přítomností děvčat Verunky a Barunky z Brněnské televize, které sbíraly materiál pro svůj pořad Liga vyjímečných. Doufejme, že nám Předsedu vykreslí v těch nejlepších barvách 🙂 .

Nedělní den jsem strávil pracovní exkurzí. S televizními děvčaty jsme se před jejich sobotním odjezdem dohodli, že nás v neděli opět navštíví, aby se v rámci vlastního volného času mohly pořádně umazat. Při té příležitosti nám zapůjčily profesionální snímací a záznamové zařízení, které je osobním vlastnictvím kameramanky Barušky, abychom provedli pokusy se záznamem při aktivním pohybu v jeskyni. Nainstalovali jsme snímací kameru na přilbu, omotal jsem se dalšími nezbytnými elektronickými hejblátky a vyrazili jsme na exkurzní trasu. Této akce se navíc zúčastnil i Štěpán, který určité pasáže snímal kamerou vlastní a "stážista" Vláďa . Nejprve jsme zalezli do Odporného komínu. Při této příležitosti si Barča ještě udělala pár záznamů pro jejich dokument. Pak už jsme se vydali na vlastní exkurzní trasu do Májových jeskyní. Kolečko jsme si pro tentokrát obohatili o některé prvky, jako podplavávání pod Břitem na nádech a jiné legrácky. Výsledný produkt záznamu sice nevyšel úplně podle našich představ, ale i přesto, že se jednalo o první pokus s profesionální technikou, určitě se nám ze získaného materiálu časem podaří nějaký publikovatelný sestřih vytvořit. Mnoho záběrů se nepovedlo, několik je ale hodně zdařilých. Při dalších pokusech, ke kterým jsou děvčata svolná, budem muset hodně experimentovat s osvětlením a já budu muset trénovat pohyby a držení hlavy 🙂 .

Souběžně s touto naší dokumentačně – exkurzní akcí se pracovalo i jinde. Aby nebylo po jeskyni nejmodernější elektroniky málo, pohybovali se tam i Franci se Zuzkou, Distem a PDA, čímž se jim podařilo do nově vznikající mapy jeskyně doplnit celou Balkotu a Studnu naproti Mořskému oku. V té souběžně probíhala třetí, separátní akce. Předseda, Dejv a Kuklič pokračovali v dohánění Amatérky. V závěru naší akce jsem si za nimi spolu s kamerkou zalezl taky abych pořídil dokumentační video i z těchto velice nadějných míst. Jejich podporu tvořili Kolbi s Radarem, přičemžpokračovali ve znovuzprovozňování osvětení Nové BS.

Tímto vším nám skončil další z nekonečné řady krasovíkendů, a my jsme se mohli v nedělní podvečer rozjet do svých domovských hospůdek s vědomím, že jsme pro poznání tajemného podzemí udělali maximum.

autor: lblazek