Francouzští záchranáři vysvobodili tři jeskyňáře. V podzemí je uvěznila řeka

Francouzští záchranáři vysvobodili tři jeskyňáře. V podzemí je uvěznila řeka

27. prosince 2009  
Šťastný konec mělo ve Francii vánoční drama trojice amatérských speleologů, která musela strávit tři sváteční dny o hladu v hloubce 700 metrů pod zemí. Cestu na povrch z jeskyně Roma v Pyrenejích jim ve středu zatarasila stoupající řeka. Na povrch jim pomohli záchranáři. 

Ilustrační fotofoto: Speleologická záchranná služba

Ilustrační foto

"Jsou velmi unavení, ale nikoli zcela vyčerpaní," popsal stav dvou francouzských speleologů a jejich řeckého kolegy vedoucí záchranářského týmu Eric Soupra.

Speleologové z Lille mapovali jeskynní systém, který náleží k propasti Romy v západních Pyrenejích. Tři pronikli suchým sifonem do dalších podzemních prostor, čtyři zůstali před sifonem.

Kvůli silnému oteplení ale v minulých dnech začal horský sníh rychle tát a hladina podzemní řeky začala rychle stoupat. Voda zaplavila přírodní sifon a uzavřela trojici v zadní jeskyni.

Čtveřice před sifonem nejprve čekala v podzemním bivaku, zda voda opadne a kolegové se vrátí, když však tání nezesláblo a proto ani hladina podzemní řeky neklesala, vystoupili dva o Štědrém večeru na povrch přivolat pomoc. Druzí dva udržovali kontakt s kolegy, dokud to stoupající voda umožňovala.

Voda klesla tak rychle, jak vystoupala

Záchranáři se na Boží hod pokusili uvězněné vyprostit, chybělo jim však potřebné vybavení. Přivolali tedy jeskynní potápěče, kteří na Štěpána navázali s uvízlou trojicí kontakt. Zjistili, že speleologové jsou zdravotně v pořádku, ale trpí hladem. – více čtěte zde

Potápěči proto začali dlouhým sifonem k uvězněným dopravovat potraviny a poté rezervní potápěčské obleky a dýchací přístroje, aby muži mohli sifonem proplavat. Chtěli také trhavinou rozšířit příliš úzké hrdlo sifonu.

K tomu nakonec nedošlo, protože jak nečekaně hladina podzemní řeky stoupla, tak rychle zase v sobotu klesla. Uvěznění proto začali uvolněnou chodbou sifonu postupovat zpět a v polovině se střetli se záchranáři, kteří jim šli naproti.

S jejich pomocí se pak téměř suchou nohou dostali do hlavní propasti, kde měla výprava v hloubce 400 metrů vybudovaný bivak. V něm se zachránění najedli a odpočinuli si, takže zbývajících 400 metrů stoupání propastí absolvovali vlastními silami a dnes ráno vyšli na povrch.

zpravy.idnes.cz/francouzsti-zachranari-vysvobodili-tri-jeskynare-v-podzemi-je-uveznila-reka-18l-/zahranicni.asp?c=A091227_140623_zahranicni_stf

autor: Kelf