Zpřístupňování nové síňky v Propasti pod Kaplí (30.5.–1.6.2014)

zahlubování plazivky, Propast pod Kaplí, jeskyně DagmarPracovní akce byla skromná do počtu účastníku, ne však do množství odvedené práce. S Honzou jsme se pustili do prohlubování dna plazivky vybíhající z Propasti pod Kaplí v jeskyni Dagmar. Naše snažení mělo usnadnit průstup do nově objevené síňky a umožnit tak i standardně urostlým jeskyňářům její návštěvu. Do díla jsme se vrhli hned v pátek navečer a ze dna postupně dolovali jeden kámen za druhým, vše bylo ukládáno na dně Propasti pod Kaplí.

A ve stejném duchu a stejném složení jsme pokračovali i v sobotu. V hlinitém svahu stoupajícím do koncové síňky byly kromě kamenů obnaženy i sintrové desky, co vypadají jako původní pokryv dna. Když odpoledne končíme, dílo je téměř hotovo, zbývá jen ubourat dva ostré hroty ve dně a cesta plazivkou bude průlezná téměř pro všechny. Ale tu nejhorší práci už máme za sebou, dnes to byl opravdu extrém a odpovídají tomu i rozervané overaly. Hlavní je, že tudy po odstranění hrotů projede lódna z propasti až do síňky a můžeme vesele pokračovat dál.

Před výlezem z jeskyně mi zvědavost nedala a odběhl jsem se podívat do II. propasti, jak to vypadá s vodou. Už 2 týdny vytrvale prší, některá místa v republice jsou postižena záplavami, ale v jeskyni se zdá, jako by na povrchu ani nekáplo – skap dole je minimální, obvyklé kaluže vyschlé a ve II. propasti je vodní hladina až v nejnižším bodě, tedy na úplně stejném místě jako při poslední návštěvě zde (10.5.).

Neděli jsme si zpestřili návštěvou jeskyně Vymodlená. Připojili jsme se v okamžik, když končila akce na zpřístupnění Slunovratové chodby a spolu s Milanem jsme se dali do těžby v Malém dómku. Je neuvěřitelné, jak nádhernou krápníkovou výzdobu s každým dalším objevem jeskyně Vymodlená vydává, například právě v Malém dómku. Vyvezli jsme 5 koleček a pak vše z čelby jen hrnuli do přístupové chodby a nachystali tak hromadu materiálu pro vyvezení na příští akci.

To je stručně dění, které se odehrálo přímo v krasu. Mimo něj ale aktuálně probíhají další aktivity související se zajištěním materiálu na výrobu nových žebříků a vyřizováním prodloužení stavebního povolení, abychom nemuseli věnovat pracovní týden rozebírání základny… Zkrátka činnosti, které člověka vyčerpávají víc, než tahání kamenů z plazivek.

autor: lblazek