Zemřel první Čech, který stanul na jižním pólu

Josef Sekyra v době svého druhého antarktického pobytu s americkou vědeckou expedicí (foto: archiv J. Sekyry)doc. RNDr. Josef Sekyra, CSc. (24. 2. 1928 – 10. 11. 2008)
Geolog a geomorfolog; neúnavný badatel, vysokoškolský pedagog, polárník, speleolog a horolezec.

První Čech (1961) na sedmitisícovce (a dlouholetý držitel československého výškového rekordu), první Čech (1969) na jižním pólu, ale hlavně významný český vědec, zesnul na následky zákeřné nemoci v pondělí 10. 11. 2008 v ranních hodinách.

Smrt přerušila další plány… Josef Sekyra připravoval další publikace, chystal se znovuuspořádat svoji unikátní sbírku hornin z oblastí s extrémními klimatickými podmínkami a nově ji katalogizovat pro potřeby České geologické služby (bývalý Český geologický ústav a Ústřední ústav geologický, ve kterém působil od r. 1952), hodlal pokračovat ve svém výzkumu v Krkonoších, který probíhal ve spolupráci se správou KRNAPu.

Josef Sekyra byl autorem řady odborných i populárně naučných publikací a knih (bibliografie obsahuje více než stovku titulů, včetně těch výhradně karsologických) i smělých výstupů a prvovýstupů (jen v Antarktidě si připsal 54 prvovýstupů), ale rovněž sestupů do hlubokých krasových vertikál i do sopečných kráterů. Nositel řady vysokých vědeckých i sportovních ocenění, člen několika vědeckých institucí, a mezinárodně uznávaný odborník, vědec, který se zúčastnil mnoha vědeckých i sportovních expedic do nejodlehlejších oblastí světa – působil v polárních pustinách, na vrcholcích velehor, nejsušších pouštích i v hlubinách nejhlubších propastí.

Čest jeho památce.

Poslední rozloučení s Josefem Sekyrou se koná 20. 11. t.r. v 11 hodin ve Strašnicích.

Tomáš Frank

Popisek k fotce: Josef Sekyra v době svého druhého antarktického pobytu s americkou vědeckou expedicí (foto: archiv J. Sekyry)

Více o J. Sekyrovi v externích odkazech:

autor: lblazek