Výročka a propast II (25.–27.1.2013)

propast II, jeskyně DagmarDo krasu jsme jeli autem tentokrát ve společnosti nových žebříků určených do propasti II. Již brzy budou potřeba, hráz narůstá rychle. Sobota byla zahájena výroční členskou schůzí. Žádné velké změny nenastaly, post předsedy obhájil Termit, jeden člen ukončil členství, takže je nás teď oficiálně 16 (pracovně aktivních samozřejmě mnohem méně). A po skončení debaty jsme se konečně mohli vrhnout na práci v Dagmaře.

Ze všeho nejdřív jsme začali odvíjet klubko prodlužovaček od základny až na dno II. propasti v jeskyni Dagmar. Nepříjemným zjištěním byla voda v propasti, opožděný důsledek oblevy začátkem ledna. Hladina se leskla sice až v úplně nejnižším místě, i tak bylo jasné, že se dnes těžit nebude. Ostatní plánované práce to však neohrozilo. Ocelové profily byly do propasti sneseny již dříve, teď bylo potřeba je ukotvit na stěny. Eternit se chopil vrtačky a flexy a přes drobné komplikace se zničeným vrtákem se vše podařilo poměrně rychle. Kdo byl zrovna volný, věnoval se řezání klád ze staré výdřevy na rozumnou délku, nakrácené kusy jsme pak s sebou při každé cestě na povrch vynášeli ve vacích. V další fázi jsme zase všechny prodlužky smotali a odnesli. Ve zbytku odpoledne jsme snesli další 2 na míru uřezané PZD desky a usadili je v propasti. Při každé cestě na povrch jsme se samozřejmě vraceli obtěžkáni starou výdřevou. Po dnešní akci se výška hráze přehoupla přes hranici 2 m. Zajímavým poznatkem je, že v propasti přestal cirkulovat vzduch. Při posledním výstupu z propasti již nebylo možné dosvítit na dno pro opar ve vzduchu. Ukazuje se, že vzduch začíná v propasti proudit až při poklesu vody ve dně III. propasti pod určitou mez (koleno sifonu), tedy další náznak, že by nás za propastí III měly čekat volné prostory.

Vydařený den jsme zakončili večer u Němců. Zapili jsme výročku, předsedu, místopředsedu…. Schůzi zapíjel i Tartaros, bylo veselo, končili jsme nebývale pozdě.

V neděli dorazili Aleš s Bohoušem a dvěma pomocníky, aby jim ukázali jeskyni Dagmar. Aleš mě potěšil, dole okamžitě pochopil, proč je tam nařezaná výdřeva a na povrch se proto nevracel po prázdnu. To Bohouš už mě tak nepotěšil, podařilo se mu vypátrat krápník – hříbek a stal se tak vítězem litrové lahve rumu.

Sobotní akce v Dagmaře se zúčastnili: Eternit, Jaryn, Jenda, Rosťa, Bramborák, Maty a Libor. Dík všem za účast!

autor: lblazek