Výročí 40. let prostějovských jeskyňářů „Javoříčko“ a fotovýprava do Javoříčských jeskyní

13.11. LP 2009 vyráží tři posádky ze samotného západu ČR na východ a to do nádherného a kamarádského Javoříčského krasu. Ano jest pravdou, že i na samotném západu země jsou jeskyňáři! Cesta na místo konání uběhla zatraceně rychle. První večer na základně byl velmi příjemný, v duchu pohodovém, mezi velmi vzácnými a milými přáteli.

Ráno, velmi chladné raníčko, se zatáhlo do husté mlhy, ale nikoho to neodradilo od touhy podívat se do místních podzemních klenotů. Samozřejmě mimo místních spřátelených Prostějováků, kteří pod taktovkou náčelníka Míry Plakáta; měli spousty práce s přípravou oslavy 40.výročí založení speleologické skupiny.

Náš team (Tonda st., Tonda ml. Aleš „Igor" ,Petr, Stáňa a mladý nadaný geolog Jirka) se na 10:00 hod. ranní
setkal s kamarády ZO 7-09 Estavela pracovní speleoskupina Bruttopýr, před hlavním vstupem do Javoříčských jeskyní. Naším úkolem bylo fotodokumentovat části těchto nádherných Javoříčských jeskyní a to Vojtěchovskou chodbu a Olomoucký dóm (zatím největší prostora v Javoř. jeskyních, zakončená „zatím" závalem). Parta kamarádů sk.Bruttopýr (Radek pan Hrabě von Svojanov, Luboš, Klára a Radek K.) měla v plánu měření a mapování částí Olomouckého dómu. Měření se provádělo pomocí provázku a hlavně přístroje Disto A3 (jedná se o upravený laserový dálkoměr, který měří azimut, sklon a délku. Přes bluetooth posílá data do PDA, v kterém je program Pocket Topo, který vykresluje záměry. Celkový vzhled map se upravuje v Therionu a jest možné i 3D). S těmito zajímavými informacemi a názornou ukázkou nás seznámil a předvedl Radek pan Hrabě von Svojanov HZS. Nechali jsme kolegy v klidu pracovat a náš team se nebojácně vrhnul pod mým nelehkým režisérským vedení na focení. Nejenom mé oči se rozzářili nad krásou Olomouckého dómu, když jsme rozsvítili nové mega světla od Jardy a další vyrobené panem Mrtvákem (Made in Guáno). Inu, prostě jsme přinesli do těchto míst takřka světlo pozemské. Pohled na tu vší
krásu díky těmto pekelným světlům byl opravdu impozantní. Světla, blesky a obětavý team se rozběhli na plné obrátky. Po 6 hod. bylo vše dokonáno. A hurá na samotnou oslavu 40.výročí našich kamarádů.

Vše se odehrálo v obci Vojtěchov (cca. 2,9 km.přes kopec do Březiny) v prostorách dětské léčebny zaměřené na speleoterapii. Oslava začala uctěním památky pana Doc. RNDr. Vladimíra Panoše (plukovník V.V., Příslušník RAF, geograf, karsolog, vědecký pracovník, zakladatel dětské speleoterapie a kamarád všech jeskyňářů). Pak následovalo promítání fotek a filmových dokumentů skupiny. Místnost projekce doprovázela velká vernisáž
fotografií z dob minulých až po současnost. Oslavy se zúčastnilo několik spřátelených speleoklubů a společně s oslavenci se bujará oslava protáhla mile do ranních hodin. Inu pročpak ne? 40. let se neslaví každý víkend a tak se sluší a patří ho řádně oslavit se vším všudy!

Závěrem chci s celého srdce za sebe i celou speleoskupinu Guáno popřát Prostějovským jeskyňářům pevné
zdraví – páč bez něj to nejde, dále spousty speleoúspěchů a spousty dalších 40-ek navrch. Kamarádi – nechť se daří a opatrujte sa!

Zdař bůh

Ivan K.

autor: jarda.bartos