Výměna krytiny na speleozákladně – srubu

Naše speleozákladna byla postavena v r.1947 a pokryta pálenou taškou, která pravděpodobně nová nebyla a v součastné době se místy rozpadala, Taktéž střešní latě byly v některých úsecích práchnivé, proto jsme se rozhodli pro výměnu krytiny, před třemi lety nakoupili materiál a až nyní jsme /po domluvení termínu na výročce / během čtyřdenní akce výměnu provedli.

 Začalo to 30.4. v poledne navážením latí, šablon plechu a ostatního materiálu, večer byl malý táborák, coby čarodejnicový. 

1.5. – kolem 9. jsme začali sundávat staré tašky, poté následovala nejhorší práce – strhání teráku a latí včetně listí, vosích a myších hnízd a kil prachu. Poté jsme natáhli paropropustnou folii a přibili kontralatě, v ten moment nám spadl kámen ze srdce, mohlo pršet a do srubu by se už voda nedostala. Do večera jsme ještě položili horní odměrnou lať a pomocné latě, večer potom oheň ze starých latí.

Tady nás nafotila i severokorejská družice???

 

2.5. – opět začínáme kolem 9., natloukáme latě, šroubujeme štítové oplechování a jednotlivé šablony, včetně střechy verandy, do večera se stihne položit latě na straně komína a jednu šablonu, hřmí, okolo se ženou bouřky a lijáky, ale nám se naštěstí vyhýbají. Po práci děláme oheň, opékáme buřty, ale vytrvalý déšť nás zahání do srubu. S obavami, jaké počasí bude zítra, jdeme spát.

3.5 – ráno je sice zatažené a ochladilo se, déšť ovšem ustal, chvílemi sice zamží, ale to je jakoby nic.Pokládáme další šablony, zastříháváme kolem komínu a končíme kolem třetí hodiny odpolední, do podvečera uklízíme nářadí, balíme do aut  a odjíždíme. Ještě nás čeká zastřižení štítových plechů, oprava barvy a pokládka plechů na nářaďovně.

 Účastníci: Fero, Honza B., Iva, Honza T., Barry, Guma, Tetička, Radek, Patrik, Hromis, Tonda Š./uskladnění a dovoz plechů/ a já. 

Díky všem – zdařilá akce!

autor: Muf