Vydá Mechový závrt opět něco ze svého tajemství?

V sobotu 5.2.05 se uskutečnila památná pracovní exkurze do Mecháče. S pomocí mikrokamerového systému byly vizuálně prozkoumány nejzazší části horizontálních chodeb Hoprdox. Z průběhu akce byly Petrem K. Kučerou pořízeny vydařené barevné fotografie, které příjemně ilustrují nová revoluční zjištění jež se nám během akce podařilo prokázat.
Jelikož asi 3 m hlubokou propástkou Břitva prolezl do Hoprdoxu jen Kuča, byl zbytek týmu odkázán sledovat pokračování nových částí jeskyně pouze na terminálu televizní obrazovky, ale i tak to stálo za to! Na dně Břitvy se nachází asi zatím jen 5 m dlouhý úsek horizontální chodby s výraznou lasturovitou modelací stěn (tlakové facety o velikosti až 10 cm). Hoprdox je tvořen esovitou chodbičkou, která má přítokový charakter v jižním směru (pod Mechový z.) a odtokový- severním směrem do kamenného žlíbku, kde je patrný hloubkový nárůst chodbičky a příznivá ozvěna. Chodba se asi po 3 m lomí prudce k západu, kam již nebylo možné zasunout kameru.

V průběhu akce nastal dokonce pokus o zamapování nových prostor – Kos však neprolezl Břitvou, takže výsledné 3 m nového polygonu jsou jen dočasné. Je nutné provést technickou úpravu vertikální úžiny Břitvy a v odtokovém kanálu přibrat patrónkama pravou stěnu se dvěma meandry do vzdálenosti cca 1,2 m a cesta by měla být teoreticky volná.
Během průzkumu Hoprdoxu konstatoval Kuča výrazný průvan, vyrážející z jižního přítokového kanálu. Při výstupu z propasti Huhu byla v Jendově síňce silně cítit spálenina z ohně. A opravdu, na povrchu po výstupu ze šachty, doutnal ještě ohýnek. Závrt nasával (paradoxně!), i když bylo venku -8 až -10°C. Znamená to, že Mecháč nasává i když venku citelně mrzne. Je docela možné, že odtoková chodba Hoprdoxu odsává atmosféru z větší části systému MZ. Kam ten vzduch proboha proudí? Dalším nejbližším místem s průvanem (ventarolou), který by mohl ovlivnit MZ, je pouze horní vchod Ochozské j., který leží asi necelých 20 výškových metrů nad Hoprdoxem a asi 250 m vzdušnou čarou od MZ.
(Fischmester J., Kos P., Kučera P.)

autor: Redakce