Vstupte! se speleologem Zdeňkem Motyčkou… dojmy a pojmy

Vstupte! je pořad Českého rozhlasu stanice Leonardo, který nám každý pracovní den v pravidelném
čase před polednem představuje zajímavé
osobnosti vědeckého a kulturního života. Dne 23.4.2008 zavítal do tohoto pořadu na rozhovor předseda České speleologické společnosti Zdeněk Motyčka. Už je to sice nějaký ten pátek ale věřím, že hodně lidí, stejně jako já, tento rozhovor vůbec nezaznamenalo a proto na něj s mírným zpožděním odkazuji.

Rozhovor mi celkově příjde povedený a pro laika srozumitelný. K diskuzi ale určitě vybízejí pasáže ohledně České speleologické společnosti, její popularizační činnosti a prestiže. Pár bodů které mě zaujaly…


1. "Na stránkách ČSS lze najít adresář klubů s kontakty na ně." Hmmm, seznam možná ale ty kontakty tam jaksi nejsou.

2. "Stále se pracuje na databázi jeskyní." Někteří asi postřehli informaci v jednom z posledních oběžníků o reorganizaci datových skladů na AOPK, diskuze "komu to JESO vlastně patří?" a "obrovský" zájem ZO do JESO přispívat. Cože, nebyli jste na semináři ČSS k JESO? Ale to je váš problém!
3. "Členstvi v ČSS: profesionalita, prestiž = rozdíl oproti ostatním." Hmm, když vidím dílo jednoho z členů, pak si nejsem úplně jistý. Ale to zas řeším banality…
4. "Vydáváme publikace, časopisy." Sborník Speleofórum je nesporně kvalitní publikace. Marně přemýšlím co tu máme dál a nemá to datum vydání kdysi v minulosti. Časopis SPELEO???
6. "V ČR už není místo pro větší systémy." Amatérka už tu asi další nebude, ale i tak je to poměrně odvážné tvrzení. Zvlášť pro nás z jihu Moravského krasu.
7. Také v rozhovoru padla informace, že my v ČSS "máme archiv". Pouze už se několik let přemýšlí co a jak s ním…
8. Zdeněk si také posteskl, že "k jeskyním se člověk dnes musí dostat více cíleně a že mladí lidé mají více možností…" Ale přesto nám "členská základna roste". Já bych řekl že když neklesá, tak minimálně stagnuje.

Prostě je krásné, že se budeme ucházet o pořádání Světového kongresu v roce 2013, ale někdy by to chtělo sestoupit na zem. Co se třeba inspirovat u sousedů a začít s organizací kurzů a speleoškol a nenechávat to na komerčních subjektech.

Pozor! Tento článek NEDOPORUČUJE Česká speleologická společnost.

autor: admin1