Údolím Luhy na Speleofórum (20.–22.4.2018)

Letošní Speleofórum jsme zahájili tak trochu jinak – v plánu bylo vzít si v pátek půl dne volna a po poledni vyrazit s báglem na zádech pěšky z Protivanova směrem do Sloupu. Akce se nakonec nikdo z kamarádů nechytl, tak jsme šli jen já s Ari. A nemělo to chybu. Brzy jsme se dostali k pramenu Luhy, který je přímo v terénu označen jako pramen Punkvy, protože je Luha nejvydatnější zdrojnicí Punkvy. Jinak každý přece ví, že Punkva vzniká někde v Amatérské jeskyni.

Od pramene jsme se vydali po proudu nádherným údolím Luhy. Potůček se ponejprv klikatil lesem, v poměrně úzkém údolí neustále meandroval, vytvářel různé zátočiny, boční ramena, opět se stékal, postupně mohutněl, až se údolí rozevřelo do zelených luk a ve své poslední fázi vyústilo do Sloupu, kde se Luha stéká se Žďárnou a jejich soutokem vzniká Sloupský potok. Ten záhy končí svou pouť po zemském povrchu a padá do temných hlubin Starých skal. Ve Sloupu skončila i naše pouť, pohltil nás místní kulturák, přidali jsme se ke kamarádům a pokračovali již klasickým programem jeskyňářského Speleofóra.

údolí Luhy

Po všech těch krásných fotkách, filmech a přednáškách jsme v neděli zase rádi vypadli do terénu. Jenda s Martem se ujali vedení exkurzní skupinky v rámci Speleofóra do jeskyně Dagmar (letos s mezinárodní účastí – od Slovenska po Německo). Ari, Zuzu, Šlimec a já jsme se vypravili blíže se seznámit s jeskyněmi ve Křtinském údolí. Ochotný průvodce nás nejdřív protáhl Mariánskou jeskyní a jako bonus jsme si pak dali i Novou Drátenickou jeskyni včetně spodních pater. Ta nás tedy hodně dostala, nečekali jsme tak rozlehlý, prostorný a hlavně hluboký systém, radost pohledět. Navíc jsme načerpali informace nejen o jeskyních, ale i o samotné ZO Křtinské údolí, která ač o své činnosti nikde pravidelně nepíše, tak se každý víkend schází a neúnavně bádá…. Děkujeme za provedení a přejeme další brzké objevy!

Bylo krásné nedělní odpoledne, moc se nám z krasu nechtělo, tak jsme se cestou zastavili ještě na jídlo pod Hádkem. Tam jsme narazili na další jeskyňáře (v Ochozské jeskyni tento víkend probíhaly dny otevřených dveří). Zhodnotili jsme víkend (na jedničku) a zamířili domů.

autor: admin1