Speleo Four Rum 2013 … aneb pár Rumáků a Roztřapený Bobr na stůl pro Guáno

 

(třetí živák, ou jéééééé a ukázaná stále platí!!!)

Ano a je to tady!!! Tak jako se každý rok na jaře vrátí tažní ptáci, tak jako se každý rok zaseje a sklidí pivní odrůdy, tak i Speleoskupina Guáno vylézá na povrch z podzemí či vodních toků v čase slavného speleo setkání Four Rum. Letošní třetí ročník proběhl o wejkendovém termínu 23.-24. března v sudetské vesničce s bohatou hornickou historií Michalovy Hory. 

Přípravy a organizace :
Hlavní organizátoři setkání Four Rum Ivan „dědek“ (ředitel setkání,děvčaty přezdíván Jirka Bartoška) a Jarda Bartoš (hlavní technik, technické zabezpečení, logistika) měli plné ruce práce s organizováním a plánováním celé kulturní akce. Především bylo velmi nutné najít prostory pro konání. Předchozí ročníky, které měly již tradici v Lokti, byly bohužel přerušeny změnou majitele krčmy a s tím spojené technické podmínky. A tak Jarda přišel s novou alternativou pro nové místo Four Rum. Novým místem se stala nádherná krčma s velkým sálem v Michalových Horách (okres Tachov). Nutné bylo se sejít s majitelem Liborem Harynem, kterému se nápad náramně líbil a bez problémů na vše kývl, aniž by věděl dopředu co se zde odehraje. Mým úkolem byla kulturní část, tedy promítací program dokumentů a přednášek. Po oslovení několika přátel se přihlášky projektů, mohu říci jenom hrnuly. Co projekt to naprostá „bomba“ a autor samá legenda! Inu co si více pořadatel může přát. Pozvánka na setkání, byla opět jako minulé ročníky neveřejná, pouze pro spřátelené speleokluby, potápěčské kluby a další přátele Speleoskupiny Guáno.  Účast speleo přátel, byla vskutku slušná. I přes několik omluvených kamarádů se na setkání sešlo cca.100 parádních lidiček. Jářku sice malé setkání, ale co účastník to osobnost či legenda! Není důležitá kvantita, ale kvalita!  Ou jééééé!!!

Průběh akce:
Některé kluby, hlavně z dálek se začali sjíždět již v pátek 22.3. a spontánně započali ochutnávat místní horský vzduch a skvělé 11° bahno značky Chodovar. Hlavní nápor účastníků přišel v sobotu. Dopoledne účastníci využili bohatého revíru na historické podzemí a v rámci exkurzí navštívili několik štol s kombinací procházky malebnou přírodu, čímž vyplnili čas do zahájení promítání. Speleos Guáno mělo ráno za úkol připravit sál na promítání a změnit vnitřní teplotu z cca. 4°C na přijatelných 20° C. V tom nám zdárně pomohl maxi blafomet a tři velké plynové hořáky. Ou jéééé, povedlo se!!!  V 13:00 hod. na hlavním sále jsem vřele přivítal všechny účastníky 4Rumů a zahájil promítací program. Jak jsem již zmínil, všechny nádherné projekce měli autory věhlasných jmen a úspěch u diváků byl nadmíru uspokojivý. I přes krátké přestávky pro doplnění piváků a jiných lahodných pokrmů, byl sál před zahájením dané přednášky zcela plný. Snažil jsem se, aby promítací program byl rozmanitý, takže zde bylo možné zhlédnout expedice,  jeskyně, stará důlní díla, nově vytvořené podzemí, jeskynní a důlní potápění, technické potápění, canyoning a cestovatelství za faunou a flórou. Převážná část video-dokumentů a fotografií není možné zhlédnout jinde než na podobných setkání. Poslední projekce skončila v 20:30 hod. a i při té bylo naprosté ticho a diváci s údivem naslouchali.

Nejlepší projekt Four Rum 2013
Nejvyšší ocenění, které jde udělit ve speleologii, montanistice a jeskynním-technickém potápění je Roztřapený Bobr (da-lakundala). Tuto velmi vzácnou cenu, uznávanou  ve světe speleologie, zhotovila a nechala projít pecí při 1500°C, akademická sochařka paní Ilone Urie. Samotní diváci měli tu čest a šanci zvolit nejlepší projekt. Rozhodování bylo značně náročné, protože všechny přednášky byly opravdu kulturní Top nářez! Vítěz, ale je pouze jeden!!! První místo se značnou převahou hlasů diváků obdržel Ivan Rous (Speleoklub Liberec). Vítězný projekt se jmenoval : „Když to nejde po dobrém…“  Žádný balast, rovnou k věci! (historické podzemí). Ostatní autoři vyhráli rovných 100 hodin nucených kopacích prací na Dyleňské jeskyni (bez jídla a pití). Z toho měl největší radost ing. Míra Marek (objevitel Dyleňské jeskyně a organizátor prací).

 

 

Večerní kultura
Po ukončení projekce, vyhlášení vítěze a udělení ceny Roztřapeného Bobra, se účastníci přemístili do prostor malebné krčmy. Celý večer se nesl v přátelském pojetí, při konzumaci lahodných ochranných nápojů, klábosení kamarádů s doprovodem kvalitní hudební projekce pěti kytar a jednoho benja. Hlahol a krákor se nesl do širého okolí. Večer měl několik kulturních vložek, jako polykání krku kytary, seker, mečů a jedno artistické vystoupení. Veselení se ladně neslo do ranních hodin…

Ranní kultura
…také moc fajn. Hlavně krčmářova česnečka a guláš měly velký ohlas. Na neděli byla naplánována exkurze do Mönch Joachim Stollen. Té se zúčastnilo pouze 17 lidí. Ostatní po rozloučení zamířili k domovům.


Závěr

Ou jééééé!!! Z letošního setkání Speleo Four Rum mám obrovskou radost a skvělý pocit! Přijelo spousta skvělých speleo přátel, některé z nich jsem neviděl zatraceně dlouho. Takže moc díky. Promítací program byl nádherně našlápnulý od začátku do konce, rozmanitý, velmi kvalitní, autoři samá legenda.
Inu co si více přát?!?! Snad ať se daří všem stále jen dobře, zdraví nechť je u všech pevné, úspěch nechť střídá úspěch a opět příští rok společné setkání speleo a diving přátel na Speleo Four Rum 2014 zaručeno musí být, minimálně tak skvělé jako to letošní!!! To jest mé přání… Ou jéééééééééééééééééééé!!!

Zúčastněné kluby a společenství na Four Rum 2013:
Speleoskupina Guáno, ZO 3-05 Permoníci, Speleoklub Trias, ZO 4-01 Speleoklub Liberec, ZO 6-12 Speleoklub Brno, ZO 1-05 Geospeleos, ZO 6-01 Býčí skála, Sever, Kot10 + Naši (Domažlice), ZO 6-16 Tartaros, Krasová Deprese, Společnost pro výzkum historického podzemí CMA, Hranický kras, Speleo potápěči Kladno, Speleo potápěči Chomutov,Potápěčský klub Tábor, Potápěčský klub OSAC (Plzeň), Potápěči Budějice, Potápky Sokolov, CHKO Slavkovský les, Speleo team ZEWEL a další a další a další….

Velká děkovačka :
Všem speleo přátelům co dorazili na Four Rum, velké poděkování všem autorům promítacích projektů, Jardovi za velkou pomoc při organizaci Four Rum, Iloně za výrobu Roztřapeného Bobra (omlouvám se za mé hovězí nápady 🙂 ), krčmáři Liborovi za perfektní práci za výčepem a trpělivost až do ranních hodin, Krabovi za zajištění teplometu, HZS M.L. za půjčení blafometu, Vojtovi za stoly, hudebníkům, všem členům Speleoskupiny Guáno za to že stále jsou! …doufám, že jsem na nikoho nezapomněl…ehm takže raději děkuji VŠEM!!! Ou jééééééééééééééééééééééé!!!

Zdař Bůh
Ivan „dědek“

Foto z akce Four Rum 2013:
Igor „Dr.Skála“ :bidab.rajce.idnes.cz/SpeleoFour_Rum_2013_aneb_4_Rumy_na_stul_pro_Guano
Martin „Švorcák“ : mataspeleo.rajce.idnes.cz/SPELEO_FOUR_RUM_2013_Michalovy_Hory/
Franci : franci.rajce.idnes.cz/Speleo_FOUR_RUM_2013_a_Michalovy_hory
Franci článek :

PROGRAM: (v plném rozlišení dole v albu)

 

 

autor: admin1