SLZY ARKÓNY „ Explorační práce pokračují + nový objev! “ CAVE DIVING

Po delší odmlce a nasbírání dosti odvahy, nastal opět čas se vrátit na naší explorační potápěčskou lokalitu do Franckého Švýcarska a pokračovat v bádání na jeskyni Slzy Arkóny (tip Sucide Cave Diving). Cíle výpravy byly předem naprosto jasné. A to především, vyvázat natrvalo fix v zadních pasážích, ty samozřejmě důkladně změřit, vytvořit videodokumentaci, pokračovat v hledání dalších cest a především vrátit se živí.
V den výpravy bylo od rána zatraceně sychravé počasí. Venkovní teplota se držela na 9 °C a slabé mrholení se střídalo s vydatným lijákem. No, snad už jen chyběla  hovna s háčky… Cesta do Germánie proběhla svižně a veselá nálada v žádném případě nepoklesla. Brutusákovo veselé příhody nemají konkurence. Drobet obav a tlaku nastalo před zajetím do Welluckého lesa (ochráněné přírodní pásmo), kde je přísný zákaz vjezdu všech motorových vozidel. Pokuta je nemalá. To mi věřte. Bohužel,tento risk zatím musíme podstupovat. Od zákazu vjezdu je to přes 5 km.


Konečně na místě. Rychle převléct do tepla neoprénů. Transport jako vždy byl náročný a nemilosrdný. Ještě se zopakoval plán ponorů, doladil se seznam úkolů a pak hurá do vody.
Hlavním úkolem ponoru  bylo především vyvázat fixem dóm Retry a pokračovat v průzkumných pracích. Tedy hledat další postup. Při minulé výpravě na jeskyni Slzy arkóny (rok zpět), bylo zjištěno, že v dómu Retry jsou dvě úzké chodby. Z toho jedna je slepá. Z té druhé přitéká pramen. Ta je bohužel velmi malá, pro člověka neprolezitelná. Naše naděje spočívaly v pokusu rozšíření vstupu k prameni a hledat další postupovou cestu v rozmanitém dómu Retry u dna pod převisy.
Rozdělili jsme se na dvě skupiny. První skupina o dvou lidech šla na ponor. Druhá skupina o jednom člověku tvořila povrchovou hlídku a jištění č.2. Jeden z první skupiny pokračoval za špuntovnu a tam prováděl vyvazování fixu a hledání dalšího postupu. Druhý z dvojce čekal u špuntovny a prováděl jištění č.1. Po 10 min. docházelo k výměně v první skupině, tedy střídání průzkumu za jištění č.1. Skupiny a kombinace se po určitém čase měnily dle sil a morálu. Musím podotknout, že proplavání chodeb a hlavně meandrů Brutusákem, byl pohled úžasný až děsivý! Jako kameraman jsem místy nestíhal a údivem mě padala automatika z huby.
Na několika místech v meandru a ve spodních patrech jsme rozmístili zásoby vzduchu v podobě S 80. Každý z nás byl vybaven dvěma bokovkami 2×7 l.
V dómu Retry bylo nutné operovat po jednom potápěči. I přes jasný proud pramene se občas prostora dosti zakalila. Dno dómu je tvořeno usazeným sedimentem, který časem musel proudem zanést velkou část komory. Práce na rozšíření vstupu pramene byly značně náročné, takřka při nulové viditelnosti. Rozšíření- prokopání není nemožné, ale bude vyžadovat více ponorů a odvahy. Rozšíření bohužel jde do hloubky a né do šířky. Takže proplavání bude zde velmi náročné, možná i nemožné. To ukáže čas.
Při důkladném průzkumu  byla opět použita kamera se kterou jsme neplavávali převisy u dna dómu. A právě díky  kameře, jsme objevili dokonale maskovanou Novou úzkou plazící chodbu, která se viditelně po cca. 10m  dosti rozšiřuje a začíná tvořit Novou prostoru. Tyto záběry pořídil Tomáš alias Brutusák, který ji vlastně objevil. Nová cesta dostala jméno Brutus. Pohled do ní budí opravdu brutální respekt. Dno je tvořeno opět usazeným sedimentem, který se dá odstranit. Trochu se nám ho zadařilo odkopat a zjistili jsme prostě, že to půjde. V každém případě bude nutné lahve tlačit před sebou.Bohužel, tato Nová cesta byla nalezena až na konci akce. A tak další práce se musely odložit na příští akci. Zásoby vzduchu se nemilosrdně tenčily a teplota vody 6°C tělům dávala též dosti zabrat. Takže, drobet promrzlí jsme konec ponoru jaksi uvítali.
Na příští výpravě do Arkóny je cíl akce již jasný. A to, rozšířit vstup do chodby Brutus a proplavat do dalších prostor. Mám velkou radost, že jeskyně Slzy Arkóny má reálné pokračování a nadějný potenciál. Čeká nás nelehká mravenčí práce, vyžadující notnou dávku odvahy.  Zadařilo se nám natočit slušný dokumentační materiál , který bude mít premiéru na speleo sletu Guána Four Rum 2012. Myslím, že je na co se těšit!
Po příjezdu do rodné země, jsme plni dojmů a nadšení z Nových objevů, zasedli s našimi drahými polovičkami, které mají obří svatozáře (stále nám trpí naše speleo lotroviny!), na speleo haciendě U Supa. Veselení se protáhlo do ranních hodin i přes chladné počasí. Inu bylo co slavit!!!

Výpravy se zúčastnili : Ivan „Dědek" von Guános, Roman „Mrtvák" von Prašivka, Tomáš „Brutusák" von Mńauuu

Zdař Bůh
Ivan „Dědek" von Guános

autor: ivan.KLE.