Revize několika lokalit na Říčkách

kos, 3. 9. 2006 8:09
V sobotu 2.9.06 jsme se s Kučou vydali na obhlídku některých menších jeskyní v mokerském břehu Údolí Říčky. První byla j. Hadí, kde je potřeba zasypat sondu na jejím koci a jeskyni uvést do původního stavu. Konec s trativodem jsme dokreslili a nafotili. Pak jsme si prohlédli Paleoponor v Ochozském žlíbku.

Cestou údolím jsme si u Kaprálky všimli, že pramen je nově opraven – přibyla kamenná obezdívkana s úhlednou stříškou. Nad Prostředním mlýnem jsme prolezli Katastrofu a Západ slunce. V Katastrofě jsme vytáhli z úské chodbičky pár překážejících větších kamenů. Za nimi se objevil asi 1,5 m vysoký komínek s pravostrannou neprůleznou puklinou se zaklínenými kameny a sutí. Hlavní směr však vede přímo v ose vstupní pukliny. Je tam patrná část meandrujicího erozního kanálku s "CITELNÝM PRŮVANEM", takže známá ventarola nad jeskyňkou by mohla souviset s výše zmíněným komínkem a zřejmě i skutečným pokračováním jeskyňky do masivu.

Domluvili jsme se s Kučem, že tam vsuneme mikrokameru, což by bylo prozatím vůči zdejší nedotčené přírodě nejšetrnější a vedlo to zároveň k nějakému objasnění zajímavé situace. Na Západu slunce jsme prokázali propojení koncového komínu s povrchovým propadem na hraně plošiny. Jak tato jeskyně vznikla, nelze zatím ale zjistit. Skutečností je, že má nebývale prostorné chodby oproti jiným, známým v této části údolí (Škrapová, Pod Křížem, Katastrofa, Pod Bajerkou).

Provedeme tedy přemapování všech jeskyněk v tomto prostoru a pokusíme se vyhodnotit jejich parametry (nadm. výšky, orientaci, sedimenty, relat. výšku nade dnem údolí, erozní znaky atd.). Jeskyňky by mohly představovat erozní zářezy Říčky, případně její paleoponory s vazbou na menší jeskynní systém v masivu Mokerské plošiny a dosud neznámou vývěrovou oblast žlíbku Žernov, případně jeho spodní část s napojením na hlavní Údolí Říčky pod Jelínkovým mlýnem. A to zhruba někde v místech, kde se nachází vodárna.

Pro zajímavost – průzkumný vrt, situovaný poblíž Západu slunce, zachytil volnou bezvodou kavernu v hloubce cca 70-80 m. Připomínám, že hloubka údolí je zde cca 90 m.

autor: Redakce