Propast pod Kaplí – další dobré znamení (15.–17.11.2013)

Propast pod Kaplí, dutinaV pátek po příjezdu se hned po vybalení věcí přesunuji do jeskyně Dagmar. Zítra se bude pokračovat v odtěžování materiálu ze dna Propasti pod Kaplí a chci něco připravit už dnes, ať se s tím v sobotu nemusíme zdržovat a odtěží se toho pak co nejvíc. Takže práce s palicí a klínem a další odlupování bloku na dně, aby se zvětšil manipulační prostor. Až už nelze odlamovat další kusy bez pomoci strojů, nakopávám aspoň porci hlíny a čeká mě další překvapení.

V hlíně je stále mnoho úlomků sintrových desek a krápníků (až 8 cm v průměru, délka 30 cm). Po vytažení jedné desky se mi zdá, že šla ven až podezřele hladce, strkám do vzniklého otvoru v hlíně ruku a nemůžu nic nahmatat – je tam volný prostor! Po přetočení do pozice, která umožňuje do díry nahlédnout, nacházím volnou dutinu, avšak velmi malou. Od hlinitého dna po strop je volných 20 cm, na délku 0,5 m. Dutina se svažuje pod stěnu propasti, která (až doposud kolmá) zde mění svůj sklon (převis), v nejnižším bodě dutiny je mezi stropem a hlínou jen drobná škvíra. Objevený prostor je cca 0,5 m bokem od průvanové štěrbiny, souvislost je zřejmá. V této fázi ukončuji práci, dělám pár snímků a vracím se sdělit nové poznatky na základnu, kde se mezitím schází další účastníci tohoto bádacího víkendu. Dnešní další dobré znamení, které Propast pod Kaplí vydala, logicky znásobilo veselou náladu pátečního večera, na základně se hrálo na kytary a u toho popíjel svařák s přívlastkem "Dagmarácký objevitelský".

konec dutiny - volná škvíra pod stropem

Sobotní dopoledne jsme připravovali palivo na zimní měsíce. Po obědě dorazil Lišák s kolegy a také neplánovaná posila jeskyňářů až z Liberce a šlo se na obhlídku jeskyně Dagmar. Lišák sem příští týden dovalí kupu pomocníků, tak chtěl předem vidět, jaká práce je čeká a co může jeskyně Dagmar nabídnout. Samozřejmě jsme nevynechali sestup do II. propasti kvůli odečtu vody, hladina klesla na 4 m.

Po přestávce na svačinu jdeme konečně makat pod Kapli. Je nás dost (Jenda, Jirka, Honza, Jaryn a Matouš, ke konci se ještě připojil Libor), takže to dnes šlo poměrně svižně. Zhodnocení akce: 1) pro další postup na pracovišti bude potřeba ještě trochu ubrat blok ve dně a 2) deponie v Dómu nádob se opět blíží svému maximu kapacity.

uprostřed dutina, vpravo dole průvanový otvor

Propast pod Kaplí, dutina

Večer jdem tradičně k Němcům, kde je opět plno jeskyňářů, jsou tu i Myotisáci, kteří dnes bádali ve Člupku. Hluboko do noci se pak na naší základně při degustaci domácích vín probíraly novinky z Moravského krasu a z okolí Liberce.

V neděli se ostatní Dagmaráci rozprchli rychle domů, odjeli i Liberečáci, takže přijímám nabídku náhradního programu a spolu s Liborem, Zinou a Bárou jdeme do Pikové dámy. Po prohlídce Ledové chodby střídáme většinu pracovníků v Chodbě nad kyvadlem a zapojujeme se do těžby smrdutých sedimentů. Sestupem do Pikové dámy neděle ale nekončí, také jsme byli pozváni na prohlídku nových prostor v jeskyni Vymodlená. Před týdnem tu byl objeven dvojdóm s propastí, skutečně zajímavé prostory. Pokračování nebude lehké kvůli prudkému svahu s labilními kameny, na druhou stranu nabízí odvalení několika málo kamenů rychlý průnik do dalšího pokračování.

Na závěr poděkování členům ZO 4-01 Liberec za pomoc a vzkaz pro kolegy ze ZO 6-20 Moravský kras: V rámci udržení dobrých vztahů mezi skupinami počkáme s objevy v Propasti pod Kaplí až do příštího roku, krtka za rok 2013 přenecháme Vymodlené 😉

autor: lukas