První polovina podzimu byla především expediční a až koncem října jsme se dostali k práci na vlastní lokalitě. V sobotu dopoledne to zezačátku na pracovní akci nevypadalo, Termit s Rosťou se sice na základně věnovali napojení kamen do vyvložkovaného komína a dokončili jeho vyústění nad střechou, v Dagmaře se ale jen exkurzovalo. Jediným, kdo dopoledne v jeskyni něco udělal, byl Mráza, který dokresloval detaily profilů v Propasti pod Kaplí.
Odpoledne jsme se konečně dostali k naší nepříliš oblíbené činnosti – prohlubování dna mezi Jezevčí síní a Dómem nádob pro budoucí lanovku. Toto není příliš v oblibě, protože to stojí spoustu námahy a výzkum se zdánlivě neposouvá nikam dál, pořád jde jen o přípravnou fázi pro další bádání v Propasti pod Kaplí (a nejen tam). Přesto dnes i tato činnost přinesla nečekané nálezy. Cca 5 m pod Jezevčí síní byl pod kameny nalezen střep nádoby. Ten je od pohledu stejný jako střepy nádob, které daly jméno ještě o kus níže ležícímu Dómu nádob. Ve stejném místě jako střep bylo nalezeno několik kostí, především mohutné obratle z bůhví jaké potvory. Oboje bylo z jeskyně vyzvednuto a dál jsme tahali kameny, dokud jimi nebylo úložiště v Jezevčí síni téměř zaskládáno. Nemohli jsme kameny těžit až ven, na to nás bylo málo (Aranka, Pepa, Maty a myotisák Luboš, Šlimce jsme pro dnešek pracovně vypůjčili na znovuotevírku Šachty za Evropou a Indií).
V neděli se všichni rychle rozprchli nebo onemocněli, tak jsme jen tři (Šlimec, Maty, Radim) zalezli v Dagmaře na dno II. propasti zkontrolovat stav vody. Předpokládali jsme, že by tam snad touto dobou už mohlo být sucho. A taky to tak bylo! Vodní hladinu sice bylo možné zahlédnout v dáli úzkým prostorem pod stropem spojnice směřující na III. propast, pár kýblů by se ale dalo vytěžit už teď. Jenže nás bylo málo, tak nezbývá než doufat, že příště bude ještě víc lidí a ještě míň vody. Jen pro připomenutí: naposledy tu bylo takhle málo vody v květnu 2014. Zajímavě vypadá také přítokový kanálek v nejnižším bodě II. propasti přímo naproti spojnice. Kdysi jsem tam byl nalezlej a zužovalo se to do neprůlezna. Teď je vidět, že jak letos vodní hladina pulzovala nahoru a dolů, odnesla z tohoto kanálku další sedimenty a obnažila jeho skalní dno. Průlez teď bude snadnější, takže se příště pokusíme o podrobnější prozkoumání a zhodnocení perspektivnosti případného postupu tímto směrem.
Na závěr víkendu ještě trocha kamenolomné činnosti pod Jezevčí síní. Jezevčák je tak plně zaskládaný a příště se musí kameny vytahat ven.
autor: Maty