PETZL LED 1W

Nedávno jsem zchrastil nějakou korunu a zainvestoval do nového světla. Po propátrání netu jsem se rozhodl zakoupit klasiku – Petzl DUO v kombinaci s hořákem. Má léty ověřenou konstrukci a přijatelný servis, prostě jistota. Nicméně s nástupem technologie LED začíná systém duovky poněkud ztrácet dech. Potkávací žárovka nahrazená 14-ti ledkami ji sice zase vrátila do hry, ale degradovala tím halogenku takovým způsobem, že se ke svícení už prakticky nepoužívá. Tahle okolnost mě trochu mrzela, a proto jsem se sháněl po kompletně ledkovém duu kde by silná žárovička byla nahrazena například úspornějším luxeonem. Nakonec jsem pátrání vzdal a vzal za vděk alespoň tím co bylo. Zhruba za 14 dní po úspěšném nákupu jsem na podzemnim netu objevil zmínku o wattové ledce, která přesně odpovídala mým představám.

Ledka má standardní éčkovej závit takže montáž není složitější než výměna žárovky. Velmi mně potěšilo, že fokusace funguje úplně stejně jako u standardní žárovky. Rozptýlené světlo mimo hlavní kužel bohatě dostačuje osvětlit periferii a  to při jakémkoli zaostření. Světlo je samozřejmě „ledově“ bílé. Intenzitu jsem schopen posoudit pouze subjektivně, ale s nejužším paprskem jsem rozlišoval 40-ti centimetrové předměty zhruba v osmdesáti metrech. Podle výrobce by měla ledka vydržet svítit 10,5 hodiny s nabíjecími články 2700 mAh. Dá se objednat pod číslem E61700 u verticalu. Cena určená pro ČR je 600 Kč, ale to je teorie.

Závěrem bych rád přispěl do diskuse LED kontra KARBID. Přes všechny nesporné výhody má ledka jeden velký nedostatek – barvu světla. Vyblitá modř na fotkách..myslím, že to není třeba popisovat. Přitom podle stupně chromatičnosti má světlo bílé ledky teplotu 7000K což odpovídá dennímu světlu při zatažené obloze. Tak kde je problém!? Tepelné zdroje (žárovky, slunce, plamen…) emitují světlo se spojitým spektrem v němž mají všechny vlnové délky záření přibližně stejnou intenzitu. Takové širokopásmové záření se jeví jako bílé světlo. Při dopadu na barevný odražeč se uplatní nejlépe právě ta vlnová délka, která dané barvě nejlépe odpovídá.

Ledka dokáže emitovat záření pouze s velmi úzkou částí spektra – monochromatické. Proto se donedávna vyráběly ledky pouze barevné. Bílá barva se z diod loudí tak, že se tmavě modrá ledka překryje žlutým luminoforem. Luminofor je látka vydávající světelné záření např. průchodem proudu. Směs modré a žluté barvy se nám potom jeví jako bílá, ale její spektrální skladba je poněkud nevyrovnaná.

Některé vlnové délky jsou potlačené a barevné podání není úplně přesné. Například červená se jeví jako hnědá. Tenhle problém se zatím nedaří odstranit i když některé amatérské pokusy se už vyskytly. Jistý koumes vyměnil ve své zakoupené čelovce standardní bílé ledky za žluté. Na webu zabývajícím se výzkumem podzemí, si liboval, jak je takové světlo krásně přirozené. Z hlediska toho, co jsem napsal nahoře, je to stejné jako svítit si žárovkou z fotokomory!

Takže, jak to shrnout? Ledka je perfektní a silný zdroje světla pro práci v podzemí. Ovšem uvidíme s ní míň než s karbidkou. A dolů lezem hlavně proto, abychom toho hodně viděli, ne? Proto si myslím, že vedle většinově používaných ledek se karbidky udrží jako nejlepší exkursní světlo. Alespoň do té doby než Japončíci nevymyslí ledku s širokopásmovým spektrem!

Olaf

Zdroje:

autor: Olaf