Na houby do jirkovského podzemí

Letošní deštivé počasí jistě oceňuje široká houbařská obec, neboť výsledky jsou v těchto dnech nepřehlédnutelné. Lesy praskají ve švech nájezdy mykolovců. Bez nadsázky to lze považovat za takový neoficiální masový "národní sport", souměřitelný s hokejem či fotbalem, protože i zde platí, že se "hraje na skóre". Úměrně tomu pak logicky následuje zasloužená oslava v nějaké lokální putyce, kde se megaúlovky pochopitelně prezentují. Nezřídka to pak končí tak, že lovci jsou natolik zřízeni množstvím vypitého alkoholu, že z původního množství nasbíraných plodnic se nedá následující den (dny) použít skoro nic. Čeští houbaři jsou zkrátka zvláštní druh.

Ovšem nejenom les je houbami pln. Všeobecně ví se, že i temné podzemí podhoubím jest propleteno. A to zejména díla vyhloubená lidskou rukou.
Aktuálně toho důkazem jsou Městské historické sklepy v Jirkově na severu Čech, kde přímo se stropů rostou plodnice hřibů. Narozdíl od těch v lese, kdy leží houbařům doslova u nohou, je zde třeba k jejich sběru pro změnu žebřík. Plnohodnotné vzrostlé plodnice se neobtěžují se směrem růstu, zde se naopak přirozeně poddávají gravitaci a jakoby chtěly konkurovat daleko etablovanějšímu podzemnímu "nájemníkovi" netopýrovi, rostou takříkajíc "hlavou dolů".

Houbaautor fotografie: Speleo Řehák

Městské historické sklepy byly vyhloubeny v pískovcovém podloží v období let 1555 až 1595 na příkaz tehdejšího majitele panství Kryštofa z Karlovic a jsou nejstarší z pěti podobných důlních děl v České republice.
Sklepy mají nedozírnou historickou i geologickou hodnotu. Naštěstí před hrozícím zasypáním chodeb popílkem došlo v období 2003 – 2005 zásluhou firmy Speleo Řehák k sanaci a následnému zpřístupnění široké veřejnosti.
V poslední řadě byly sklepy v roce 2011 prohlášeny ministerstvem kultury za kulturní památku.

Sklepy lze navštívit každý den kromě pondělí, v období od 1.5. do 31.10. od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupenky k prohlídce návštěvníci zakoupí na informačním centru v ulici Kostelní č.p. 47 (tel.: 474 654 265). Vstupné činí 50 Kč dospělí a 30 Kč děti, studenti, důchodci a ZTP . Návštěva je možná ve skupině čítající minimálně 4 osoby.
Délka okruhu je 850 m a prohlídka trvá cca 1 hodinu.

Podrobný historický popis sklepů si lze přečíst na oficiálních stránkách města Jirkova.

autor: speleology