Jeskynní záchranáři slaví čtvrt sloletí

Lidé ze Speleologické záchranné služby za svou pětadvacetiletou historii zachránili desítky lidí, nejčastěji v Moravském krasu.

Obec Rudice na Blanensku byla dějištěm součinnostního cvičení Speleologické záchranné služby České speleologické společnosti. Pravidelná akce záchranářů měla letost slavnostnější charakter. Letos SZS slaví pětadvacáté výročí od svého založení.

Fotky najdete zde bidab.rajce.idnes.cz/Jeskynni_zachranari_slavi_ctvrt_sloleti/

Údržbář, počítačový technik, úředník nebo projektant. Lidé s obyčejným zaměstnáním. Až do doby, kdy je potřeba jejich pomoc v jeskyních. Pak neváhají a okamžitě nasazují svůj život pro záchranu ostatních. Speleologická záchranná služba je na jižní Moravě nenahraditelná. Její členové jsou jediní, kdo dokáží zvládat těžké jeskynní záchranné akce. Tento víkend oslavili pětadvacet let od svého vzniku.

„V roce 1982, kdy tato služba vznikala, v České republice nic podobného neexistovalo. Tehdy nebyl nikdo, kdo by zvládal extrémní situace v jeskyních. Po několika podzemních neštěstí jsme se rozhodli, že si musíme jako jeskyňáři pomáhat sami,“ vzpomíná jeden ze zakládajících členů Svatopluk Cigánek.
bida, 23. 10. 2007 12:10

autor: admin1