Jeskyně Javorinka ve Vysokých Tatrách.

V uplynulých dnech jsem se zúčastnil mapovací akce v jeskyni Javorinka v Tatrách.Ood pátku do neděle jsme byli na návštěvě jeskyně Javorinka v Tatrách. Zúčastnili jsme se mapování nově objeveniých částí jeskyně a pokračovali jsem v dalším objevování. Podařilo se nám objevit chodbu s pulzujícím průvanem,takže k povrchu to nebude asi daleko.
Účastníci: já, Kuba ,Franci


Něco z geologie :

Jeskyně Javorinka se nachází v krasovém masívu Úplazu, který je situovaný mezi Kolovou a Javorovou dolinou na severní straně Vysokých Tater.

Povrch masívu Úplazu je pokrytý svahovými škrapy a je  odvodňovaný západním směrem vyvěračkami v korytě Javorinky. Podzemní vody protékají jeskynním systémem Javorinka. Vchod do členitého systému jeskyně sa nachází na dně centrální časti Javorové doliny v nadmořské výšce 1240 metrů.

V této převážně horizontální fluviokrasové jeskyni jsou  vytvořená čtyři delší vodorovná poschodí propojená  vertikálními úseky s vodopády výšky od 10 do 25 m se stálým tokem. Vodní tok je napájený třemi ponory Kolového potoka ve výšce přibližně 1384 m.n.m. a jeho dalšími skrytými průchody  do podzemí v sousední Kolové dolině.

Jeskyně Javorinka je vytvořená v triasových vápencích gutensteinského typu. Délka známých jeskynních chodeb
dosahuje 8970 m s vertikálním rozpětím 360 m. 

bidab.rajce.idnes.cz/Slovensko_Tatry_jeskyne_Javorinka/

autor: dr.skála