Jaskyniarsky týždeň SSS 2008 Višňové – ohlednutí za jedním společným setkáním speleologů

49. Jaskiniarsky týždeň u slovenských přátel proběhl tentokráte v Čachtickém krasu Malých Karpat ku příležitosti 52. výročí objevení Čachtické jeskyně v termínu 6.-10. srpna 2008. Kromě této oblasti směřovaly exkurze také do sousedních končin, kde leží Zemiansko podhradský kras a kras Inoveckého predhoria. Akci pořádala oblastní skupina SSS Čachtice ve spolupráci s SUK Bratislava, Trenčianským SK a OS Inovec.

Z naší ZO se setkání zúčastnili I. Harna, P. Kos, I. Filouš, P. Kučera, V. Hanuš, J. Němeček a L. Pokorná, ale zastihli jsme i kolegy z dalších ZO ČSS (Býčí skála, Babická speleologická skupina a Pustý žleb).

Nocování bylo pod stany na hřišti ve Višňovém, v podhradí tajemného Čachtického hradu, odkud byly podnikány výpravy do okolí, za nákupy i do blízkých pohostinství. Dík patří především Lukáši Kubičinovi z OS Čachtice, který se nás z osobním zájmem ujal a zajistil, společně s Ĺubom Vincem pro všechny účastníky akce zajímavé brožované průvodce o 19. str. textu se základní literaturou a obrazovými přílohami ( Vince, Ĺ. – Demovič, I. – Šmída, B. – Kouřil, J. – Pospíšil, P. 2008: Jaskyniarsky týždeň Slovenskej speleologickej společnosti 2008 Višňové, Trenčín).

Paralelně s exkurzemi probíhaly přednášky o Čachtickém krasu, spojené s promítáním fotografické a mapové dokumentace a drobné soutěže v jeskyňářské zdatnosti, jichž si nejvíce užily zejména děti, kterých tu bylo hojně. Některé akce se uskutečnily také v pracovním duchu. Členové naši ZO vypomohli při průzkumu Fosilní vyvěračky nad Čachticemi (Úvoz) a zúčastnily se celé řady exkurzí do místních jeskyní (Čachtická j., Beckovská j., Hladový prameň ad.).

Po poznání historie výzkumu se mi tak trochu zdálo, že veškerý zájem místních speleologů se upjal pouze na největší jeskynní systém oblasti, kterým je 4250 m dlouhá Čachtická jeskyně, což značně zpomalilo komplexní výzkum celé krasové oblasti. Podobně je tomu i v okolí hradu Beckova, kde se dnes prakticky nic neděje, i když podle Ĺ. Vinceho je tu mnoho možností k zajímavému speleologickému výzkumu (vyvěračky, závrty). Byli jsme též vybídnuti k možnosti provádět průzkum v oblasti závrtové skupiny Jesenského duby v Čachtickém krase, kde se mě osobně zamlouval zajímavý ponorový závrt s přítokovým žlíbkem, ve kterém byla kdysi vykopána pažená sonda, která skončila na nepřekonatelné úžině mezi bloky za kterými byl údajně již volný prostor. Dnes je šachta zřícená a výdřeva rozpadlá, což odrazuje místní jeskyňáře od znovuotevření pracoviště.

Vřele doporučuji návštěvu Beckovské j., která je již geografickou součástí Povážského Inovce a je vytvořena v gutensteinských, větle šedých vápencích. Jedná se o zajímavou propasťovitou jeskyni, bohatou na překrásné bradavičnaté a jehličkové sintry, které zaujmou každého speleologa, natož fotografa. Barevné sedimenty s převahou půdy typu terra rossa a doklady neotektonické činnosti, zde zase zajisté zaujmou geologa.

V závěru setkání byl zažehnut táborový oheň u kterého se podával pravý jeskyňářský guláš a energeticky vydatné pivo. Zde se dostalo také k příležitostem navázat nové kontakty s místními skupinami a také naplánovat nové společné akce. Děkujeme všem zúčastněním, ale hlavně pořadatelům ze SSS, za příjemný a poučný pobyt v Čachtickém krasu Malých, neboli též Čachtických Karpat.

fotky najdete tady bidab.rajce.idnes.cz/49._Jeskynarsky_tyden_v_Cachticich/ »

autor: PetrK