Hyntarola – první metr ve Štěrkové

V sobotu jsme se sešli ve velkém počtu na ventrole a "trochu" pohli s dosavadním stavem. Lidmi ožily všechny zakládky v jeskyni a materiál během sondování v Malé síňce doputoval až do poslední zakládky v Přední síni, odkud bude těžen při některé z následných pracovních akcí až na povrch. Byl vyčištěn Chobot do vzdálenosti cca 1,5 m, kde jej bude opět nutno trošičku rozšířit pyropatrónkama a potěžit i něco nechutně blemtavého bahna z jeho dna. Kromě toho byl zahájem průzkum Štěrkové chodby.

Ze Šterkové jsme vytěžili sedimenty asi tak do vzdálenosti 1 m. Před jejich odstraněním byly pečlivě kresebně zdokumentovány, opět potvrzují fluviální původ chodby (písky, štěrky, jíly).

Volný kanálek nad sedimenty ŠtěrkovéFotografování vyšlo špatně, neb mě selhal aparát, přesto ale uveřejňuji alespoň jeden snímek z této akce, na kterém je zachycena podoba otevřeného kanálu nad sedimenty (s ozvěnou) s volným pokračováním. Odhaduji, že bude potřeba chodbu vyklidit do vzdálenosti více než 7 m a pak se snad konečně otevře do větších dimenzí. Skalní dno Štěrkové je poseto facetami o velikosti cca 4-5 cm, které mají orientaci směrem do masivu, dno chodby se tímto směrem sklání také .

autor: admin1