Pomalu se nám blíží zimní období a od toho se odvíjely i naše aktivity. O víkendu jsme především chystali dřevo na zimu a též se věnovali pracem na Mlhově závrtu. Přes počáteční nejistotu, kdo vlastně přijede, se nás nakonec sešlo dost a všechny činnosti jsme hravě zvládli. Počasí nám také přálo a i když poslední dobou občas zaprší, stále je to oproti běžnému stavu málo a potvrzuje to neustále vyschlé koryto Jedelského potoka (a taky situace v jeskyni Dagmar).
Na Mlháči jsme dokončili zadřevení posledního úseku a u toho vytěžili 70 kýblů. Při začišťování stěny se z JV boku nečekaně odloupl blok sedimentů (cca 10 kýblů). K odtržení došlo podél hranice styku dvou sedimentárních výplní rozdílného složení a stáří. Podle toho, jak vrstvy štěrku a písku, ve kterých je šachta ražena, přisedaly na odlišný sediment (za JV stěnou mimo profil šachty), jsme usoudili, že se skutečně hrabeme v něčem mladším, než je v okolí šachty. Snad v nějakém trychtýři – propadu původního sedimentu, který byl později vyplněn postupným ukládáním břidlicového štěrku. Něco tam dole určitě je, otázkou zůstává, nakolik to bude volně průchozí…..
Nevynechali jsme ani kontrolu v Dagmaře. V prop. II a III je pořád sucho. Při průstupu jeskyní byl navíc v jednom místě zaznamenán znatelný průvan – nezvyklý jev pro tuto jeskyni. Místo bude vyžadovat podrobnější průzkum.
A proč houbový víkend? Protože ke snídani jsme měli ryzce, kterých vyrostlo neskutečné množství, na oběd byla houbová omáčka a k večeři obalované bedle. A rostou dokonce i v jeskyni! V Dagmaře jsem objevil stalagmit svým tvarem a velikostí naprosto dokonale imitující hřib, navíc v místě, kudy jsme prošli nejmíň stokrát a nikdy si ho nikdo nevšimnul. A protože zatím nikdo neví, kde se nachází, vyhlašuji odměnu litr rumu pro prvního jeskyňáře, který jej objeví 🙂 Člověk si myslí, že tu svou jeskyni zná nazpaměť a stejně při každém dalším sestupu objeví nový krápník, nové zákoutí, nové potenciální pokračování. Pracovní akce pokračovala i v nočních nedělních hodinách, kdy už doma většina z nás zpracovávala houbovou úrodu.
autor: admin1