V těchto týdnech probíhá rekonstrukce originálu nalezené středověké vápenické pece v lomu Mokrá. Výsledkem bude experiment pálení vápna starým způsobem pod dohledem archeologů (ÚAPP Brno, Archaia Brno), vedení lomu (Českomoravský cement a.s.) a odborníku ve stavebním průmyslu (ÚTAM AV ČR). Předpokládá se, že vápenka vyprodukuje více než 50 m3 měkce páleného kusového vápna. Pec představuje mladší vývojový článek pyrotechnologického zařízení, které vzešlo v pozdní antice z vápenek a cihelných pecí, které si budovali v hraničních táborech římští legionáři.
Pec v Mokré měla celkový objem 148 m3 a šest topných/tahových kanálů, které byly ovládány samostatně. Navazovaly na ně kamenné technologické rošty, jež byly vzájemně propojeny odtahovými kanály, zbudovanými ve vsádce suroviny s výduchy na povrch. Analogií mokerské vápenky je pec, která byla brněnskými archeology odkryta na ulici Nádražní ve Vyškově. Ta byla podstatně větší – s výrobní kapacitou cca 100 m3. Podobné pece byly v provozu také v Brně, Rychtářově, na Holštejně a u Kanic, kde produkovaly vápno pro výstavbu hradů, klášterů, kostelů, nebo městských hradeb.
V měsíci září se podařilo rekonstruovat zděnou plentu s tahovými kanály, opatřenými valenými klenbami a byla zahájena výstavba prvních dvou technologických roštů technikou vrstvení a klenbování na dřevěné šablony. Experiment je neveřejný a určen hlavně zájemcům o vápenické řemeslo a archeologům zabývajícím se středověkým obdobím, z něhož experimentální objekt pochází (13. – 14. stol.).
autor: admin1