Diving in GRAVE „… Prophecy …“ (Mine Diving)

Za sedmero horami, šestero řekami, patero pumpami Shell a jednou hranicí s říší Germánskou, leží v ponurém sudetském lese Hrob. Cesta je k němu trnitá a proklatě dlouhá. Z politických důvodů nemohu blíže polohu popsati. Za pochopení vřele děkuji. Pro Speleos Guáno lokalita zcela nová a zajisté velmi lákavá. Zde podzemí vládne, bádá a hlavně potápí parta našich kamarádů  Explorer Team.

Já a Mrtvajz, jsme byli pozváni ke spolupráci na průzkumných a pracovních činnostech odehrávající se převážně pod vodní hladinou. Nabídka byla natolik lákavá, že nešlo odmítnout. Velmi rádi a s obrovským nadšením jsme přijali pozvání a vydali se na cestu spletitou… Ještě že Tomáš na nás čekal v polovině cesty, jinak bloudíme ještě do dnes. Na místě již čekal „Centrální Mozek" Explorer Teamu geolog Venca. Proběhl krátký brífink, seznámení s činností, sbalení nezbytného potápěčského ji jiné pracovního cajku a vzhůru s úsměvem na líci do pekelného kopce. (poznámka : osobně „miluji" dlouhé pochody „smrti", ozdoben zátěží… mám je k smrti rád !… ku..r..vááá… ti co mne dobře znají potvrdí..že?..Díra má být od auta max. do 20 m. a to je už dost!). Splaveni vlastním potem, jsme konečně dorazili k skalní stěně s příkrým malým vstupem. Celé podzemí jsme neprolézali. Zaprvé to nebyl účel výpravy a za druhé nás čekala jiná zábava. Cílem byla jedna větev, respektive vodní šachta na konci chodby. Suchá vertikála šachty na hladinu činní 3 m., pak následuje 4 m. zatopené šachty, která navazuje na horizontální chodbu zatarasenou závalem a výdřevou.

První co mne mile překvapilo, byla naprosto křišťálová voda. Ta se kupodivu nekalila ani po vstupu do vody či při podvodní činnosti. Paráda!!! Další ohromení, byl pohled na cca. 2,5 kubíku vytahané výdřevy a kopice suti, kterou kluci z Explorer Teamu vytahali ručně. No rozhodně se tu nenudili. Obdiv.
V této činnosti nepokračovalo i v ten den. Práce spočívala v tom, že jeden se potopil dolů na dno k závalu. Pak mu byl spuštěn kladkostrojem koš, který on naplnil sutí či výdřevou. Hlavního úkolu se ujal domácí Tomáš. Bohužel jsem nemohl vypomoci pod vodou díky parádní infekci v levém uchu. Dárek z poslední akce…A tak jsem vypomáhal na suchu jak se dalo s doprovodním focením od pasu. Když to nejsou dutina, tak alespoň uši… Hmmm. Ještě že nemám vaječníky!

Tomáš strávil ve  vodě, která měla 7°C celých 45 min. Za tu dobu se vytahalo několik košů a odhalila se náhrobní deska „zeď" . Zde byla práce ukončena. Bez razantního pomocného nářadí nebylo možné pokračovat. Pouze malá skulina  nabídla náhled za náhrobní „desku". Bohužel až příští pracovní úsilí odhalí tajemství Hrobu….
Speleoskupina  Explorer Team je velmi podobná a blízká krevní skupině Guáno. Jak ve společné zálibě potápění v podzemí a jiných speleoaktivitách, kladný vztah ke zkvašeným nápojům, tak i humorem. Což mne velmi těší! Jářku, třikrát „hurááá"!!! Cosi mi tak říká, že nás čeká spousta společných speleolumpáren. Ou jéééé! Každopádně na další spolupráci či jinou lotrovinu se již moc těšíme! Už se To rýsuje!!!

Zdravím celou partu Explorer Team a přeji hodně štěstí tam dole a samý úspěch.

Zdař Bůh
Ivan "dědek"

autor: ivan.KLE.