DistoX – konečně konečné řešení?

Zajímáte-li se trochu o používání nejrůznějších digitálních zařízení při mapování, jistě Vás zaujme nejnovější "švýcarská" modifikace dálkoměru Leica Disto A3. A v čem že je ta finta? Standardně vyráběný, cenově relativně dostupný a jeskyním poměrně odolný laserový dálkoměr dovybavil Beat Heeb tišťákem obsahujícím elektronický kompas, sklonoměr, bluetooth modul, mikroprocesor a 256 kBit EEPROM pro ukládání dat.

Zástavba je bezbolestná a nevyžaduje žádné úpravy těla dálkoměru, pouze demontáž krytu a připojení pomocí pár šroubků na obvody Dista. Samotná komunikace mezi modulem a vnitřnosti dálkoměru je minimalistická, ale modul dokážDistoXe vše co vlastně potřebujete, tedy číst délku z displaye a zobrazovat dodatečné údaje na display Disto. Bluetooth modul pak slouží k bezdrátovému transferu údajů z měřáku do PDA, přesněji aplikace Pocket Topo od stejného autora. EEPROM se využívá v případě nedostupnosti či problémů spojení a vejde se do ní až 4000 měření. Přístroj lze tedy použít i bez PDA.

Aplikace Pocket Topo je další částí skládanky. Obsahuje tři základní okna: tabulka měření, přehled jeskyně, skicovací plocha. Do tabulky měření lze zadávat záměry manuálně či se zde mohou "objevovat" zcela automaticky při použití s DistoX a zapnutém bluetooth přenosu. Ve skicovacím okně je pak možno k zobrazenému redukovanému polygonu přímo v měřítku dokreslovat stěny atd.

Pocket Topo

Nakonec již jen zbývá v klidu a teple domova vyexportovat data z PDA a zpracovat na počítači.

DistoX - workflow

Cena? Tišťák si autor nacenil dle mých informací na 180 EU + je potřeba připočíst pořizovací hodnotu Disto A3. Úprava Disto je na vlastní riziko a samozřejmě jí přicházíte o záruku. I tak je to asi velmi zajímavé a hlavně komplexní řešení.

Na adrese paperless.bheeb.ch/download.html najdete:

  • Prezentaci Beata Heeba z Evropského speleologického kongresu 2008 ve Vercors
  • Návod k montáži, kalibraci, použití
  • Program Pocket Topo

Ilustrační obrázky zapůjčeny z dokumentace autora.

autor: admin2