Cesta za ledouchy a různé jeskyně

První letošní speleovíkend jsem započal v pátek.Odjeli jsme s Raďasem a Alešem v podvečerních hodinách do Vilémovic.Tam jsme se na základně Myotisu zabydleli a odebrali se k prvním exkurzím.Po ohlášení se U netopýra a zahnání největší žízně jsme se přesunuli do Ostrova u Macochy do občerstvovací stanice U Němců.Tímto Kelfovi díky za transport

.Chvíli jsme poklábosili v jeskyňáři přeplněné restauraci a vydali se procházkou zpět.V honbě za přírodními ledovými krásami jsme navštívili vchody jeskyní po cestě se nacházející.

 Nejprve jsme zabrousili k propadu potoka Lopač.Díky vysokým teplotám voda volně tekla a ledová krusta byla takřka roztátá.Další naše kroky nás zavedly na louku naproti jeskyně Balcarka.Tam se nachází zaskružovaný vstup do jeskyně Nový Lopač-pracoviště ZO 6-16 Tartaros.

Tato 35 metrů hluboká šachta byla vyhloubena poté,co zde v roce 1995 tragicky zahynul speleopotápěč ing. Šimeček (zústal zaklesnutý v koleně sifonu).Další cesta nás zavedla k nedaleko ležící Vintocké propasti.Bohužel se zrovna nekonala žádná exkurze,tudíž jsme nemohli napomoci rozvoji cestovního ruchu :-).

Obešli jsme tedy skalku a zamířili k jeskyni Cigánské.O co více jsme byli natěšeni na množství ledové výzdoby,kterou tam Alda týden předtím fotil,o to větší bylo naše zděšení při příchodu ke vstupu.Během týdne jeskyni bohužel navštívil někdo,podle nějž ledouchy do jeskyní nepatří.Muselo mu dát hodně práce,než takové množství ledouchů poničil,ulámal a některé i z jeskyně vyházel.Nafotili jsme si aspoň to málo co zbylo a znechuceni se odebrali dále.

Při příchodu k Smrtní díře jsme trnuli,jestli se situace nebude opakovat,ale naštěstí sem žádný vandal nezavítal.Potěšili jsme oko a dokončili cestu zpět k Netopýrovi.V popůlnoční době jsme pomohli zavřít hospodu a odebrali se na lože.

Po raním probuzení jsme naznali,že počet zúčastněných se nezvýšil,takže žádná pracovní akce nebude.Přibrali jsme Zdenka Doležela,nasoukali se do overalů a vydali se na exkurzi po jeskyňkách a jejich ledouších do Suchého žlebu.

První na raně byla jeskyně Ovčí.Tato poměrně krátká horizontální chodbička byla ledem velice hezky vyzdobena až do zadních partií,kde se charakter chodby mění v plazivku.Dojem z této nádhery bohužel kazí činnost různých sprejerů.Jeskyně je dost známá,lehce dostupná a leží poměrně blízko cesty.Proto je bohužel navštěvována i lidmi trpícími různými mindráky.

Popošli jsme kousek dále,k bezejmeným vchodům starých paleoponorů.Odtud jsme vyrazili na protilehlou stranu žlebu k jeskyni Verunčině.V těsné blízkosti této se nachází pracoviště skupiny 6-21 Myotis,a sice Propástka u Verunčiny jeskyně.

Při té příležitosti jsme si tuto převážně vertikální lokalitu zexkurzovali a pomohli ze sondy na dně vytáhnout lankový žebřík.

Další cesta vedla opět na protější stranu,a to kjeskyni Kravská díra.Tato lokalita,pyšnící se mohutným vstupním portálem byla ledouch y nádherně vyzdobena.Ve stráni nad tímto se nachází druhý,horní vchod do jeskyně.Toto je pracoviště ZO 6-14 Suchý žleb,která v této lokalitě v loňském roce uskutečnila objev dalších prostor.Ukázalo se však,že tyto prostory byly již objeveny v minulosti,avšak nedochovaly se o tom žádné záznamy.

Pokračovali jsme dále žlebem až k soutěsce Horní úzká,kde jsme si prohlédli a nafotili nádhernou ledovýzdobu ve vstupu do Kalových propastí (pracoviště ZO 6-14).

Jelikož už čas pokročil,přidali jsme do kroku,zběžně nakoukli do jeskyní Trněného a komínovité.Plánovaná návštěva lokality Mastný flek (ZO 6-21) se neuskutečnila kvůli vysoké hladině vody v jeskyni.

Jako náhradní program jsme se vysoukali do strže nad Kateřinskou jeskyní a zexkurzovali překrásnou propasťovitou jeskyni Horní v chobotu.

Odtud už naše kroky vedly přes Chobot a Macochu zpět do Vilémovic.Tam jsme se rozloučili,Alda se vydal s exkurzanty do Nového Lopače,já s Raďasem do Brna.

V neděli po obědě jsem vyrazil s přítelkyní Danielou a Raďasem zpět do krasu.Tentokrát to byl náš jih,údolí Říčky.Z Ochoze jsme vyrazili do údolí,kde jsme navštívili ledouchy v jeskyních Netopýrka a Pekárna.

 

Nějaké fotečky: hadar1.rajce.idnes.cz/Cesta_za_ledouchy_a_ruzne_jeskyne/

                          tynna.rajce.idnes.cz/Mlhovy_les_a_ledouchy/

autor: lblazek