Čelovky Zebralight – nová éra svícení?

Čínská firma Zebralight již delší dobu koketuje s vemi atypickou konstrukcí čelových svítilen. Tělo čelovky je řešeno jako válec vodorovně uložený v jednoduchém gumovém držáku. Svítilna je kompaktní, napájecí článek je tedy součástí těla svítilny. Napájení značkové výkonové LED Cree Q5 řeší  regulovaný zdroj konstantního proudu s třemi programovatelnými režimy intenzity světla.Výrobce čelovku konstruoval na základě názorů a požadavků budoucích uživatelů,s nimiž vývojáři diskutovali na webu. Také proto existuje mnoho variant napájení a na výběr je i mezi teplou a studenou bílou diodou.

Pro jeskyňáře se jeví být téměř ideálním zdrojem světla s nízkou hmotností, kovovým tělem, perspektivním napájením a bez rizika přeseklých nebo vytržených kablíků.


Hlavní skepsi lze směřovat k následujícím částem:

– bude bezproblémové měnit v jeskyni akumulátor vzhledem k jemnému závitu na uzávěru čelovky?

– vydrží vypínač bláto, ovládání v rukavicích  a drsné prostředí?

– nebude lampa klouzat ve vyviklaném držáku a sklápět kužel k zemi?

– vyvrátí někdo mýtus o prasklém polykarbonátu v krytce diody?

Obr. č. 2 : Velikostní porovnání čelovek Zebra (vlevo napájení článkem Li-Ion 18650 vpravo AA baterie) s Petzl Tikka XP (uprostřed).

Naopak mezi možná pozitiva lze zahrnout možnost programování světelných režimů dle osobního požadavkua potřeb. Dále obrovskou výdrž na nouzový režim. Rozhodným klade jsou poměrně levné a navíc velmi lehké Li-ion akumulátory. Možnost posvítit si krátce až 190lm světeného toku dělá ze Zebry poměrně všestrannou čelovku.

Obr. č. 3: Detail  spínače čelové svítilny

Smyslem tohoto příspěvku je vyvolat Vaše reakce, zjistit zkušenosti
s touto čelovkou od těch, kteří si ji již pořídili a stihli jí dát
pořádnou zátěž. 

 

autor: krtek