Brno – Soběšice – Ostrá horka rozhledna. 11.2.2011.

Brno – Soběšice – Ostrá horka – rozhledna. 11.2.2011.


Ostrá horka je název kopce, který se nachází na jižním okraji Soběšic s vrcholem, který se nazývá Strom s nadmořskou výškou 405 m. Je to kopec nevýrazný, zato s bohatou minulosti.
V posledních letech zájem o tuto lokalitu zvýšila nově vybudovaná rozhledna. Rozhledna je z ocelové konstrukce a je vysoká 19 m. nad terénem. V blízkosti rozhledny je odpočívadlo i s odpadkovým košem. Svoji polohou se stala nejbližší rozhlednou od Brna. Podle informací lze za pěkného počasí vidět i Pálavské vrchy. Já jsem bohužel takové štěstí neměl i když sluníčko svítilo. Propagační materiál lze zakoupit v místní restauraci U Supa, kde se nachází i razítko rozhledny. Restaurace je v blízkosti autobusové zastávky „ Rozárka" linky č. 57 / jede přes Lesnou/ a je vzdálená od rozhledny asi 800 m. Rozhledna vyla vybudována v roce 2007 zásluhou občanské iniciativy
„ Soběšická Garda" Každým rokem kolem poledne na Štědrý den se koná u rozhledny setkání turistů a příznivců rozhledny. Tímto setkáním děkují přírodě za krásné pohledy z rozhledny. Setkání je ukončeno dary – nadílkou pro místní zvěř. Spíše si myslím, že se jedná o setkání přátel, kamarádů, povykládání a vzájemné pohoštění. Předpokládám, že to je pro přítomné příjemná akce a částečně i odměna za práci spojenou s výstavbou rozhledny.Té zvěře tam asi moc nebude, neboť v blízkosti je střelnice a rodinné domy jsou vzdáleny od rozhledny asi 250 metrů.
Pohledy z rozhledny jsou zajímavé. Překvapila mne velikost areálu střelnice. Památník připomínající kapli Svatého Kříže a tím i první trigonometrický bod na území ČR nelze přehlédnout.
Je to vycházka asi na tři hodiny. Zpět s rozhledny jsem šel opět k zastávce Dohnalova a stále po silnici z kopce. Odbočil jsem vpravo a silnice mě přivedla přímo před Restauraci u Supa.
Tam i zpět jsem jel autobusem MDP č. 43 od nádraží ČD Královo Pole.


Obrázky jsou. Obrázková alba – Z vycházek – Brno-Soběšice-Ostrá horka-rozhledna.

 

autor: Jan Rusňák