Brno-Ochoz Říčky rozcestí-Jeskyně Pekárna-Ochoz.

Vycházka.
Brno – Říčky rozcestí-Kaprálův mlýn – Pekárna – přes Ochozský žlíbek – Ochoz.

 

Klem 9,00 hodin se ukázalo, že bude pěkný den. V 10,15 hod. jsem nasedl v Brně na Staré Osadě na autobus směr Brno – Jedovnice a za nějakých 15 minut už jsem byl na zastávce Ochoz – rozcestí Říčky. Asi za 15 – 20 pohodlné chůze jsem byl před Kaprálovým mlýnem. Nešel jsem jak tradičně chodívám přes mlýn, ale odbočil jsem před mlýnem vlevo a šel jsem pod stožáry vysokého napětí. V rubrice ohledně Kaprálovy studánky jsem se zmínil o potůčku Západně od Lysé. Tak jsem tu dolinku chtěl vyfotografovat. To se také stalo a už je uložena v příslušným albu. Dále jsem udělal několik fotografii původního mlýnského náhodu do mlýna. Fotografie během několika málo dnů rovněž uložím do alba. Udělal jsem ještě několik fotografii vytékající vody z ponorů a vody zamrzlé před ponory. Nastává otázka. Proč voda před ponory je zamrzlá a za ponory nezamrzlá. Ten, kdo nechodil za školu tak ví, že teplota v podzemí a v jeskyních se pohybuje kolem plus 7 až 9 stupňů C. Když se octne tato voda na povrchu, tak je ve skutečnosti k okolní teplotě teplá a z toho důvodu nezamrzne. V okolí odpočívadla bylo čisto. Nakoukl jsem do Jeskyně Naproti výtoku a zhrozil jsem se. Krom třech PET lahví které jsem pomačkal a dal do kletráku tam ještě zůstala nějaká guma připomínající nějakou dečku z automobilu. Ti vandalové jsou v přírodě škodní jako kůrovec. Tu zlikviduji při další návštěvě. Cesta za mostkem byla zledovatělá. Šel jsem opatrně a pozoroval jsem hlavně levou stranu – úpatí Lysé hory. Ty skály lemující cestu za období vegetace nejsou z důvodu listí na keřích a stromech vidět.
V Jeskyni Pekárna jsem udělal pár snímků rampouchů. To je tradiční zimní výzdoba jeskyně. Při manipulaci s fotografiemi v počítači jsem nějakým způsobem přišel o fotografie Jeskyně
Ř – 18. Tak jsem pořídil fotografie nové. Za mostkem do Ochozskýho žlíbku jsem si sedl na pařez a posvačil. Nevím co trvalo déle jestli svačina, nebo pozorování okolí. Bylo to krásné.
Přes Ochozský žlíbek jsem šel do Ochoze na autobus a v 16,00 hodin už jsem byl doma. Krásná procházka.
Fotografie najdete. Fotogalerie – Z Vycházek – Brno – Ochoz – Jeskyně Pekárna – Ochoz –
1.3.2011.

 

 

Vycházka se uskutečnila 1.3.2011.

autor: Jan Rusňák