50. jaskyniarsky týždeň

Ve dnech 5.-9. srpna se uskutečnil pravidelný každoroční mítink SSS, který proběhl tentokráte v Demänovské dolině v Nízkých Tatrách. Z naší ZO se JT zúčastnilo cekem 5 členů (Harna, Kos, Kubata, Nováček, Rašovský) a 3 nečlenové (Fanda Kos, Yveta a Tereza Nováčkovi). Tábor byl zbudován na levém břehu Demänovky (Lůčanky), na začátku doliny, nedaleko obce Pavčina Lehota. Ubytování bylo ve vlastních stanech, nebo obytných přívěsech, stravování zajišťoval na tábořišti bufet, ve kterém bylo možné získat různé liptovské speciality (našemu malému Fandovi z nich chutnal nejvíce párek v rohlíku a kofola, starším pak 12-ka Plzeň).
Každodenní bojové rozdělení zajišťoval Jano Dzur a ostatní členové z OS Demänovská dolina, včetně členů OS Speleoklub Nicolaus (z naší strany pomáhal zajišťovat exkurze na lokalitě Stanišovská jaskyňa P. Nováček). O prezentační činnost se ve večerních hodinách postarali P. Holúbek, J. Šmol, J. Dzur a další členové Jaskiniarského klubu Demänovská dolina a Speleo Detva.
Myslíme si, že z naší strany bylo velkým vítězstvím úspěšné pokoření Javorové priepasti na Krakovej hole, s hloubkou 313 m  Dalšími jeskyněmi, které jsme navštívili byla Jaskyňa mieru, Stanišovská, Pustá, Slobody,Štefánová a další.
Na jubilejním JT SSS jsme se opět setkali se slovenskými i českými přáteli, dokonce i nesmrtelnými jeskyňářskými legendami a věřím, že se celé řadě účastníků podařilo také navázat celou řadu nových vztahů, které nás mohou motivovat v mezinárodní speleologii i do budoucna. Organizátorům tak projevujeme dík a obdiv za vzorný průběh celé akce, která byla hodna svého významného jubilea.

bidab.rajce.idnes.cz/50._jaskyniarsky_tyzden/#album

autor: dr.skála